Gmina sprzedaje w przetargu nieruchomość gruntową. Cena nieruchomości ustalona została w wysokości równej wartości nieruchomości określonej przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Jednocześnie w wykazie nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży oraz w ogłoszeniu o przetargu gmina wskazała, że cena nieruchomości zostanie powiększona o koszty wyceny i geodezyjnego podziału nieruchomości (wskazując kwoty).

Czy postępowanie gminy można uznać za prawidłowe, czy też należałoby ustalić wyższą cenę nieruchomości uwzględniającą powyższe opłaty?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) - dalej u.g.n., sposób i tryb przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność jednostek samorządu terytorialnego oraz przeprowadzania rokowań po drugim przetargu określony został przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia.

Zgodnie z § 16 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. Nr 207, poz. 2108 z późn. zm.) - dalej r.s.p.p., ogłoszenie o przetargu pisemnym nieograniczonym powinno zawierać informacje o danych wymienionych w art. 35 ust. 2 u.g.n. oraz o cenie wywoławczej. W związku z powyższym należy stwierdzić, że informacja dotycząca powiększenia kosztów nabycia przedmiotowej nieruchomości wynikających ze zlecenia wyceny oraz podziału nieruchomości powinny zostać wyraźnie określone nie tylko w opublikowanym wykazie, o którym mowa w art. 35 ust. 1 u.g.n., ale i w ogłoszeniu o przetargu. Wydaje się, że najbezpieczniej (celem uniknięcia dodatkowych wątpliwości) byłoby zamieścić taką informację w ogłoszeniu o przetargu i niezależnie od tego podnieść odpowiednio cenę wywoławczą informując jednocześnie, że koszty wyceny i podziału, o których mowa w wykazie i ogłoszeniu, zostały uwzględnione w cenie wywoławczej nieruchomości będącej przedmiotem przetargu.

Uchybienie regulacji wynikającej z r.s.p.p. może być przesłanką wniesienia skargi na czynności związane z przeprowadzeniem przetargu (§ 11 ust. 1 r.s.p.p.).