Co oznacza punkt:" stwierdzam konieczność przeprowadzenia analizy porealizacyjnej"?

Czy to oznacza, iż inwestor ma obowiązek udostępnienia przedsięwzięcia do sprawdzenia, czy dostosował się do wszystkich punktów z decyzji środowiskowej?

Odpowiedź

Pojęcie "analiza porealizacyjna" należy rozumieć jako badania, których celem jest porównanie charakteru i wielkości prognozowanych oddziaływań zidentyfikowanych i opisanych w raporcie o oddziaływaniu na środowisko oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z oddziaływaniami, które wystąpiły w rzeczywistości po realizacji przedsięwzięcia. Organ nakładający w decyzji taki obowiązek musi określić precyzyjnie zakres i termin przedstawienia takiej analizy porealizacyjnej Najczęściej jest to obowiązek wykonania pomiarów kontrolnych emisji zanieczyszczeń do powietrza lub natężenia hałasu z określeniem zasięgu ich oddziaływania. Ma to na celu ustalenie faktycznych oddziaływań na środowisko, wynikających ze zrealizowania określonego przedsięwzięcia, w tym sprawdzenie, czy planowane i zastosowane systemy zabezpieczeń w sposób wystarczający chronią środowisko. Koszty związane z wykonaniem takiej analizy ponosi inwestor.

Uzasadnienie

Analiza porealizacyjna jest w swoim charakterze zbliżona do raportu oddziaływania na środowisko, z tym że raport oddziaływania na środowisko opracowywany jest przed realizacją przedsięwzięcia, a analiza porealizacyjna po jego zakończeniu. Aby sporządzić analizę (podobnie jak raport) podmiot ją sporządzający musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Gdyby inwestor takiej analizy nie przedstawił, to organ wydające decyzję jest uprawniony do zawiadomienia WIOŚ (na podstawie art. 365 ust. 2 Prawa ochrony środowiska - dalej p.o.ś. ) o niedopełnieniu obowiązku w celu wstrzymania decyzji o oddaniu do użytkowania nowo zbudowanego obiektu budowlanego lub instalacji, związanych z przedsięwzięciem zaliczonym do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, z uwagi na niespełnienie wymagań ochrony środowiska, o czym mowa w art. 76 ust. 2 pkt 4 p.o.ś. , tzn. dotrzymywania na etapie wymaganych prawem badań i sprawdzeń, wynikających z mocy prawa standardów emisyjnych oraz określonych w pozwoleniu warunków emisji.

Reasumując: analiza porealizacyjna pozwala na m.in.:
- sprawdzenie, czy cele wyznaczone w projekcie przedsięwzięcia zostały osiągnięte,
- sprawdzenie, czy eksploatacja przedsięwzięcia jest zgodna z zaakceptowanymi standardami, statusem lub praktykami,
- ocenę procedur kontrolnych celem stwierdzenia, czy przedmiot analizy (np. hałas powstający w wyniku eksploatacji drogi) także w przyszłości będzie odpowiadał uzgodnionym do stosowania wymaganiom,
- identyfikację błędów natury techniczno-technologicznej zrealizowanego zadania.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)