Pytanie:
Ile czasu ma burmistrz na wydanie postanowienia o odstąpieniu bądź o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko? Przepis mówi, że 30 dni od wszczęcia postępowania (tj. złożonego kompletnego wniosku). Czy terminy organów opiniujących (14 dni ewentualne przedłużenia) są wliczane do tych 30 dni? Czy burmistrz winien zawiadamiać pozostałe strony o przedłużeniu terminu niezałatwienia sprawy w terminie przez organy opiniujące w przypadku, gdy wnioskodawca jest zawiadamiany przez ten organ opiniujący?

Odpowiedź:
Burmistrz powinien wydać postanowienie o odstąpieniu lub o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w ciągu 30 dni zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś. po zasięgnięciu wymaganych opinii. Przepisy art. 35 § 5 i art. 36 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. stosuje się odpowiednio.

Strony postępowania powinny być zawiadamiane o wszelkich czynnościach związanych z prowadzeniem procedury zgodnie z art. 36 k.p.a. Stąd burmistrz powinien je zawiadamiać odrębnym pismem, chyba że liczba stron postępowania przekracza 20. W takiej sytuacji sposób zawiadomienia stron określa art. 49 k.p.a., zgodnie z którym strony mogą być informowane o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości (wraz z 14 dniowym terminem, po którego upływie zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane).

Uwagi
Po wydaniu postanowienia o braku obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko wójt, burmistrz lub prezydent miasta może wydać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (bez konieczności dokonywania uzgodnień i zasięgania opinii innych organów administracji). Zgodnie bowiem z art. 77 ust. 1 u.o.o.ś. organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach uzgadnia i opiniuje warunki realizacji przedsięwzięcia, jeżeli jest przeprowadzana ocena oddziaływania na środowisko.

Uzasadnienie:
Terminów dotyczących wydania opinii nie wlicza się do terminu przeznaczonego do wydania postanowienia, o którym mowa w art. 65 ust. 1 u.o.o.ś. Nie wlicza się również okresu, w którym strona uzupełnia braki merytoryczne pisma. Takie wezwanie do uzupełnienia braków merytorycznych wniosku, jak i załączonych do niego dokumentów, może nastąpić na każdym etapie postępowania w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - na podstawie art. 50 § 1 k.p.a., jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych. Wskazane powyżej etapy należy zaliczyć do określonych w art. 35 § 5 k.p.a. czynności, dla dokonania których nie wlicza się do określonego w art. 35 § 3 k.p.a. maksymalnego, miesięcznego terminu na załatwienie sprawy.

Należy także mieć na względzie, że do postanowienia w sprawie braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko stosuje się wszystkie przepisy k.p.a. dotyczące postanowień, na które nie przysługuje zażalenie, w tym art. 111 k.p.a. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami