Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego przedstawiciele organizacji samorządowych skierowali apel do prezydenta RP Andrzeja Dudy o podjęcie niezbędnych działań dla przeciwdziałania recentralizacji i osłabiania samorządu terytorialnego.
W apelu zwrócili uwagę na to, że polska samorządność jest osłabiana, postępuje recentralizacja państwa, czyli odbieranie kompetencji społecznościom lokalnym i regionalnym. Wskazali, że ostatnim przykładem jest paraliż zadań przekazanych od samorządów do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Poważne, ich zdaniem, zagrożenia spowodowała dla samodzielności samorządów zmiana ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, zawetowana przez prezydenta.
Przedstawiciele samorządów z niepokojem obserwują pogarszający się dialog rządu RP ze stroną samorządową. Przytaczają, że Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmniejszające wynagrodzenia pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania. Zapowiedziano, że ich wynagrodzenia będą górnym limitem także dla specjalistów zatrudnianych w urzędach, co w konkretnej sytuacji na rynku pracy musi obniżyć jakość usług publicznych.
Czytaj na ten temat TUTAJ
Samorządowcy: Obniżka pensji włodarzy to niezręczne i nieroztropne działanie
Rząd obniża pensje samorządowców
Samorządowcy zaznaczają, że wielokrotnie pojawiały się próby podważania wysokiego wg badań CBOS zaufania do samorządu terytorialnego. Doprowadziły one m.in. do uchwalenia nowelizacji Kodeksu wyborczego, która była źle przygotowana i uniemożliwi sprawne przeprowadzenie wyborów.
Lokalni urzędnicy podkreślają, że z niepokojem obserwują brak działań na rzecz stabilizacji i wzmocnienia finansów JST, zapowiedzianych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ich zdaniem jest to w dysproporcji wobec całości działań na rzecz wzmocnienia finansów państwa.
Mimo iż apelujący samorządowcy pochodzą z różnych środowisk i prezentują odmienne poglądy, łączy ich przekonanie, że walka polityczna nie może prowadzić do osłabiania instytucji państwa. Apelują do prezydenta, jako „naturalnego arbitra, obdarzonego mandatem przez wszystkich mieszkańców Polski, o podjęcie aktywnych działań w celu uniknięcia wskazanych zagrożeń”.
Samorządowcy podkreśli też, że kończąca się kadencja samorządu terytorialnego przyniosła wiele zdarzeń pozytywnych - powołano pierwszą w Polsce metropolię w województwie śląskim, wdrożony ma być nowy Kodeks urbanistyczny oraz dostrzeżono ważną rolę samorządu w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.