Jak poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek PAP przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Roman Wiśniewski, w do udziału w wyborach uprawnionych było 21 080 mieszkańców Wałcza. Do urn poszło 7 712 osób, które oddały 7 623 ważnych głosów. Frekwencja wyniosła 36,61 proc.

O urząd burmistrza ubiegało się czworo kandydatów. Najwięcej głosów uzyskała 54-letnia bezpartyjna radna powiatu wałeckiego, w latach 2001 – 2005 posłanka SLD Bogusława Towalewska – 39,82 proc. Drugi był 55-letni starosta powiatu wałeckiego, członek Platformy Obywatelskiej Bogdan Wankiewicz – 28,85 proc. głosów.

Na bezpartyjnego 28-letniego radnego miasta Wałcz Marka Matelę głosowało 20,67 proc. wyborców. Również bezpartyjnego 31-letniego przedsiębiorcę, który urodził się w Wałczu, ale obecnie mieszka w Bydgoszczy (Kujawsko-Pomorskie) Artura Cerazego poprało 10,66 proc. głosujących.

Wybory – jak poinformował PAP Roman Wiśniewski – miały spokojny przebieg. Jedynym odnotowanym przez Miejska Komisję Wyborczą incydentem było umieszczenie na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej symulacji głosowania w jednym z obwodów. Dane te widniały na stronie przez co najmniej godzinę.

„Zgłosiłem to komisarzowi wyborczemu w Koszalinie. Po interwencji informacja zniknęła ze strony” – powiedział PAP Wiśniewski.

Przedterminowe wybory burmistrza Wałcza zarządzono po śmierci dotychczasowego włodarza, który rządził miastem od 1994 r. Zdzisława Tuderka. Burmistrz zmarł w wieku 73 lat w sierpniu br. po długiej i ciężkiej chorobie. (PAP)

sibi/ sto/