Czytaj też: Zmarł prof. Jerzy Regulski, współtwórca reformy samorządowej

"Żegnając pana profesora Regulskiego, chciałem podkreślić, że był osobą niezwykłą. Był człowiekiem niedążącym do rozgłosu, ale dążącym do wykonania trudnej, ale absolutnie potrzebnej dla Polski pracy. Jego dziełem, w znacznej mierze, jest wielka reforma samorządowa" - powiedział prezydent.
"Pan profesor Regulski jest niewątpliwie jedną z postaci ojców założycieli odnowionego, polskiego samorządu, co w roku 25-lecia Polski samorządnej warto przypomnieć, nisko skłaniając głowę nad dziełem, ale także i nad pamięcią o profesorze Regulskim" - podkreślił Komorowski.


Komorowski podkreślił, że fakt, iż prof. Regulski był jego doradcą jest dla niego "źródłem satysfakcji i wyróżnieniem".
 

Prof. Jerzy Regulski należał do pokolenia idealistów, chciał służyć Polsce - powiedział w b. prezydent Lech Wałęsa na wiadomości o jego śmierci.

"Z przykrością przyjmuję ten nieuchronny dla każdego człowieka fakt. Profesor Jerzy Regulski był wielkim działaczem, społecznikiem. Chciał służyć Polsce wszędzie, gdzie to możliwe. Odchodzi pokolenie idealistów. Teraz coraz bardziej wchodzi pokolenie materialistów, którzy myślą o świecie w sposób bardziej materialny" - powiedział b. prezydent.

 Jak podkreślił prof. Regulskiemu należy się "wielka cześć i chwała". "Dużo zrobił przy reformie samorządu, a próbował jeszcze więcej, myślał o poprawkach tego systemu" - dodał.


B. prezydent wspomniał, że około miesiąc temu miał okazję rozmawiać z Regulskim. "Jeszcze planowaliśmy trochę popracować. Umawialiśmy się nawet na telefon, żeby pogadać, co tu zrobić i zmienić jak np. tę kadencyjność do śmierci, która i jemu się nie podobała i mnie się nie podoba. Ale już na tym świecie nie popracujemy razem" - zaznaczył Wałęsa.

Był pionierem wiedzy samorządowej w Polsce, dzięki niemu po 1989 roku mogło rozwijać się społeczeństwo obywatelskie - powiedział historyk prof. Wojciech Roszkowski.

"Jerzy Regulski był pionierem wiedzy samorządowej. Wykształcił wielu ludzi, którzy dzięki niemu poznali prawo samorządowe, a jego największą zasługą było wprowadzanie po 1989 roku reformy samorządowej. Był specjalistą, który odegrał ogromną rolę w procesie polskiej transformacji po upadku komunizmu. Bo warto pamiętać, że w czasach PRL-u administracja lokalna była całkowitą fikcją. To był centralnie sterowany aparat" - podkreślił z kolei historyk i ekonomista prof. Wojciech Roszkowski.

 

Jak przypomniał, w okresie Polski Ludowej tzw. administracja terenowa działała na rozkaz, który płynął z centrali. "Władza płynęła od góry przez ogniwa partyjne i na dole nie działo się nic, czego władze centralne nie chciały. Dlatego reforma samorządowa, której podwaliny stworzył prof. Regulski, była tak ogromną jakościową zmianą" - zaznaczył Roszkowski.

 Ocenił, że nowy samorząd w Polsce pozwolił także rozpocząć budowę społeczeństwa obywatelskiego. "Reforma samorządowa była sukcesem także dlatego, że w 1990 roku udało się przeprowadzić wybory samorządowe, które - w odróżnieniu od wyborów kontraktowych do Sejmu - były pierwszymi wolnymi wyborami. To uruchamiało inicjatywę, wolę wyborców. Powodowało, że każdy z nas mógł być przekonanym, że kartka wyborcza będzie miała realny wpływ na sprawy, które lokalnie rozwiązuje samorząd" - zwrócił uwagę historyk.

 
"Nie jestem jednak pewien, czy prof. Regulski był zadowolony z tego, jak samorząd funkcjonuje dzisiaj. Wiemy przecież, że jakość samorządu nie zależy od samych instytucji, ale od ludzi, którzy go tworzą. A różne lokalne kliki stanowią zaprzeczenie jego ideału, niemniej jednak jego zasługi w tworzeniu polskiego samorządu nie podlegają dyskusji" - podsumował Roszkowski.