„Asystent osoby niepełnosprawnej” zakłada dofinansowanie jednostek samorządu terytorialnego w ramach zadań, których celem jest wsparcie społeczne osób z niepełnosprawnościami. O dofinansowanie mogą ubiegać gminy lub powiaty. W nowej edycji programu wprowadzono modyfikacje.

- Kładziemy zdecydowany nacisk na to, że asystent osoby niepełnosprawnej pomaga we wszystkich czynnościach życia codziennego. To nie jest osoba do wychodzenia na spacer. To jest osoba, która ma pomóc w jedzeniu, ubieraniu się, myciu i wszystkich czynnościach, których osoba niepełnosprawna nie jest w stanie sama wykonać – zaznacza wiceminister Paweł Wdówik, pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

W nowej edycji programu nowością jest też rozliczenie godzin roczne, a nie miesięczne, co ma zapewnić większą elastyczność realizowania usług, a także zróżnicowanie liczby przyznawanych godzin wsparcia asystenta. Dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i sprzężeniami to 840 godzin rocznie, dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności – 720 godzin rocznie, a z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – 360 godzin.

W ramach programu 3,8 tysiąca asystentów rodziny otrzyma dodatek do wynagrodzenia w wysokości do 2 000 zł brutto, w formie jednorazowej lub podzielonej na kilka części, proporcjonalnie do wymiaru etatu. Na ten cel przeznaczonych zostanie 8 mln złotych.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą starać się o wsparcie>>

Opieka wytchnieniowa z wyższym budżetem

Program „Opieka wytchnieniowa”  jest kierowany do opiekunów i rodziców osób niepełnosprawnych świadczących opiekę całodobową. Ma im dać możliwość albo 14 dni opieki w ramach pobytu całodobowego, albo 240 godzin opieki w ramach pobytu dziennego, podczas których pojawi się opiekun zajmujący się osobą niepełnosprawną, żeby oni mogli gdzieś wyjść i załatwić swoje sprawy.

Według planów dofinansowanie w ramach programu obejmie co najmniej 3 tys. osób Gmina lub powiat może otrzymać wsparcie finansowe na koszty realizacji usług opieki wytchnieniowej w wysokości nawet do 100 proc. kosztów. W porównaniu do bieżącego programu budżet nowej edycji został powiększony o 20 procent, do o 60 milionów.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczy, że wyższy budżet zachęci samorządy do uczestniczenia w programie i zapewnienia opieki wytchnieniowej mieszkającym na swoim terenie rodzinom osób z niepełnosprawnościami. W tym roku zdecydowała się na to niewiele, bo  699 gmin w Polsce, czyli ok. 28 proc. gmin.

 

Dodatkowy nabór na centra opiekuńczo-mieszkalne

Niedawno resort rodziny i opieki społecznej ogłosił również dodatkowy nabór wniosków w ramach programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne". Wspiera on samorządy w tworzeniu, a następnie utrzymaniu placówek pobytu dziennego lub całodobowego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. W tym programie wnioski można składać do 30 listopada.

- Trzeci program Centra Opiekuńczo-Mieszkalne, w praktyce realizuje już tak bardzo oczekiwaną deinstytucjonalizację. Tworzymy małe, kameralne miejsca pobytu dziennego lub całodobowego. Przeznaczamy kolejne 30 milionów na tworzenie takich centrów. Samorządy mogą się ubiegać o te środki, składając do 30 listopada wnioski do wojewodów. Do końca stycznia będą znane decyzje o przyznaniu środków na tworzenie tych centrów – zaznaczył Paweł Wdówik.