Z dniem 4 lipca 2012 r. wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 2012 r. w sprawie środków bezpieczeństwa fizycznego stosowanych do zabezpieczania informacji niejawnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 683) , dalej – rozporządzenie , wydane w oparciu o upoważnienie ustawowe zawarte w art. 47 ust. 1 pkt 1 i 3-6 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228).

W porównaniu z normującym dotychczas problematykę środków bezpieczeństwa fizycznego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2010 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania kancelarii tajnych (Dz. U. Nr 114, poz. 765), rozporządzenie wprowadza nowe rozwiązania, które wynikają z reformy określonych w ustawie o ochronie informacji niejawnych podstawowych wymogów dotyczących środków bezpieczeństwa fizycznego stosowanych do zabezpieczania informacji niejawnych.

Rozporządzenie wskazuje dokładnie na rodzaje zagrożeń związanych z nieuprawnionym dostępem do informacji niejawnych lub ich utratą, które należy uwzględnić przy określaniu poziomu zagrożeń oraz sposób, w jaki poziom ten powinien zostać ustalony (poprzez przeprowadzenie analizy, w której uwzględnia się wszystkie istotne czynniki mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo informacji niejawnych). Podstawowe kryteria i sposób określania poziomu zagrożeń zostały uregulowane szczegółowo w formie załącznika nr 1 do rozporządzenia.

Nowe przepisy normują również kryteria i proces tworzenia stref ochronnych, w tym stanowiącej nową instytucję specjalnej strefy ochronnej (chronionej dodatkowo przed różnego rodzaju formami podsłuchu). Nowym rozwiązaniem jest również wprowadzenie obowiązku opracowywania procedur bezpieczeństwa dla stref ochronnych, a także możliwości tworzenia tymczasowo stref ochronnych w celu zorganizowania niejawnego posiedzenia.

Zgodnie z rozporządzeniem dostosowanie do jego regulacji systemów środków bezpieczeństwa fizycznego w jednostkach organizacyjnych powinno nastąpić w terminie 3 lat od jego wejścia w życie. Przepisy rozporządzenia przewidują również zachowanie ważności certyfikatów i tabliczek znamionowych na wyposażenie i urządzenia służące ochronie informacji niejawnych, wydanych przed dniem wejścia w życie aktu.

Należy podkreślić również, że niniejsze rozporządzenie normuje tylko część spraw, które art. 47 ustawy o ochronie informacji niejawnych przekazał Radzie Ministrów do uregulowania w drodze rozporządzenia. Pozostałe kwestie, związane z przetwarzaniem informacji niejawnych oraz organizacją i funkcjonowaniem kancelarii tajnych, zostały unormowane w odrębnym akcie prawnym, tj. rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2011 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania kancelarii tajnych oraz sposobu i trybu przetwarzania informacji niejawnych (Dz. U. Nr 276, poz. 1631). Warto również zaznaczyć, że zarówno przepisy ustawy o ochronie informacji niejawnych, jak również przepisy aktów wykonawczych mają zastosowanie do organów jednostek samorządu terytorialnego, a także innych jednostek organizacyjnych im podległych lub przez nie nadzorowanych.

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 2012 r. w sprawie środków bezpieczeństwa fizycznego stosowanych do zabezpieczania informacji niejawnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 683)