Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przypomniała w czwartek na spotkaniu z mediami, iż władze miasta obiecały, że Księży Młyn stanie się dzielnicą artystów. "Dziś zaczynamy tę obietnicę realizować" - powiedziała. Dodała, iż jest pewna, że to miejsce będzie atutem Łodzi w staraniach o organizację tzw. małego Expo, które odbywa się pomiędzy wystawami światowymi.

O tym, że Łódź ma starać się o zorganizowanie Expo poinformował kilka dni temu premier Donald Tusk. Tematem wystawy byłaby kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.

Rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Jolanta Rudzka-Habisiak jest przekonana, że Księży Młyn nie tylko stanie się artystycznym sercem Łodzi, ale i miejscem, gdzie powstanie nowoczesny design w prawdziwe łódzkim wydaniu.

Nieruchomość, w którym ma powstać Akademickim Centrum Designu znajduje się na terenie zabytkowego, przyfabrycznego osiedla Księży Młyn i jest wpisana do rejestru zabytków woj. łódzkiego. Najstarsze zabudowania pochodzą z lat 70. XIX wieku. Do niedawna mieścił się tam jeszcze Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Na działce o pow. ponad 7 tys. mkw. znajduje się m.in. trzykondygnacyjny budynek szkolny, sala gimnastyczna i przybudówki. Łączna pow. użytkowa budynków wynosi ponad 3,6 tys. mkw.

Akademia Sztuk Pięknych chce, aby było to centrum dydaktyczno-badawcze m.in. kształcące studentów, którzy będą realizować prace badawczo-rozwojowe dla przemysłu. W Centrum organizowane mają być też kursy i szkolenia, także dla dzieci, a ośrodek ma współpracować zagranicznymi placówkami naukowymi.

Na parterze zabytkowego budynku mają znaleźć się m.in. galerie i przestrzeń gastronomiczna. Do dyspozycji studentów ASP, ale także łódzkiej filmówki przeznaczona będzie istniejąca sala gimnastyczna, która zostanie rozbudowana o siłownię.

Całość prac w dwóch połączonych budynkach obejmować ma także przywrócenie na elewacji zabytkowych lamp gazowych. Zachowane zostaną natomiast unikatowe układy sanitariatów, historyczna łaźnia czy stalowe schody. Wyrównany będzie poziom budynków. Zmieni się także przestrzeń wokół dawnej szkoły, gdzie ma powstać ścieżka designu.