Z dniem 1 stycznia 2009 r. do ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, ze zm., dalej: u.ś.r.) dodano przepisy ustanawiające dodatkowe przesłanki, jakie musi spełnić wnioskodawca, aby uzyskać dodatek z tytułu urodzenia dziecka (art. 9 u.ś.r.) oraz jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka (art. 15b u.ś.r.). Świadczenia te przysługiwać będą bowiem pod warunkiem pozostawania kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży, aż do porodu (art. 9 ust. 6 i 15b ust. 5 u.ś.r.). Spełnienie tego wymogu potwierdzać się będzie zaświadczeniem lekarskim. Jednakże obowiązek potwierdzenia opieki medycznej nad kobietą w ciąży stosuje się od dnia 1 listopada 2009 r. - art. 18 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 237, poz. 1654).

Należy zwrócić uwagę, że skoro przepisy wprowadzające wymóg pozostawania pod opieką lekarską kobiety w ciąży weszły w życie z dniem 1 stycznia 2009 r., a więc z odpowiednim wyprzedzeniem w stosunku do 1 listopada 2009 r., to uznać należy, że osoby ubiegające się o wyżej wskazane świadczenia rodzinne muszą od dnia 1 listopada 2009 r. dołączyć do wniosku zaświadczenie lekarskie potwierdzające pozostawanie kobiety pod opiekę medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Z dołączenia do wniosku takiego zaświadczenia zwolnieni będą tylko opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka (art. 9 ust. 8 i 15b ust. 7 u.ś.r.).

Wprowadzenie wyżej wskazanych przepisów ma na celu zwiększenie rzeczywistego zakresu objęcia kobiet w ciąży opieką lekarską w trakcie ciąży, co przyczynić się ma do ograniczenia wysokiego poziomu śmiertelności oraz zmniejszenia odsetka niemowląt posiadających niską masę urodzeniową (zob. uzasadnienie projektu ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).

W art. 9 ust. 8 u.ś.r. zawarte zostało upoważnienie dla ministra właściwego do spraw zdrowia, do określenia, w drodze rozporządzenia, formy opieki medycznej oraz wzoru zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego pozostawanie kobiety pod opieką medyczną.

Dopiero w Dzienniku Ustaw z dnia 1 października 2009 r. ogłoszono rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2009 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka (Dz. U. Nr 163, poz. 1305). Choć tytuł tego rozporządzenia nie wskazuje, to jednak w treści tego rozporządzenia znajduje się również wzór zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Opieka medyczna nad kobietą w ciąży będzie sprawowana w formie świadczeń zdrowotnych udzielanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych albo leczenia szpitalnego (§ 2 ust. 1 rozporządzenia). Wystarczy udzielenie jednego ze świadczeń zdrowotnych wymienionych w poprzednim zdaniu, jednakże świadczenie zdrowotne musi być udzielone kobiecie co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).

Wzór zaświadczenia stanowiącego załącznik do rozporządzenia wskazuje, że powinno ono zawierać podstawowe dane: imię i nazwisko kobiety ciężarnej, jej PESEL lub nazwę i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość w przypadku kobiety nie posiadającej nr PESEL, miejsce zamieszkania, wskazanie tygodnia ciąży od którego pozostawała pod opieką medyczną oraz terminy udzielenia świadczeń zdrowotnych w każdym trymestrze ciąży.

Należy zwrócić uwagę, że wskazanie przez lekarza późniejszego tygodnia ciąży, niż 10-ty - od którego kobieta pozostawała pod opieką medyczną, obligować będzie organ administracji publicznej do odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia, czyli dodatku z tytułu urodzenia dziecka lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 października 2009 r.


Pisaliśmy o tym również:
Jedno badanie wystarczy by dostać becikowe
Becikowe po zmianach