We wtorek w Katowicach odbyło się spotkanie podsumowujące ŚDM w woj. śląskim. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, diecezjalnych, koordynatorzy diecezjalni i wolontariusze ŚDM oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Dziękując im za zaangażowanie w organizację imprezy, abp Skworc wskazał na obserwowaną wówczas współpracę ponad podziałami.

"Okazało się, że współpraca, współdziałanie przynosi wspaniałe efekty. I gdy czasem brakuje nam tego ducha współpracy i współdziałania w skali lokalnej czy w skali ogólnopolskiej, to warto do tych doświadczeń Światowych Dni Młodzieży wrócić i powiedzieć: kiedy współpracowaliśmy, kiedy współdziałaliśmy razem dla wspólnego dobra, żeby przygotować (ŚDM - PAP), to coś osiągnęliśmy. Właśnie współpraca buduje, współdziałanie buduje i to jest chyba taka nauka ze Światowych Dni Młodzieży, która powinna w naszych sercach, w naszej pamięci pozostać" – zaznaczył metropolita katowicki.

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa dodał: "Oprócz tych duchowych przeżyć, byliśmy jako wspólnota jednością, wszyscy współpracowaliśmy dla tego wspólnego celu i to jest coś, co powinniśmy sobie zapamiętać (...), że każdy, kto dokładał cegiełkę, robił to bezinteresownie, nie na wyścigi, nie jeden przed drugim, więc różne służby, różne organizacje, różne samorządy, różni ludzie, wszyscy dokładaliśmy cegiełki do tego, żeby te Światowe Dni Młodzieży wyszły jak najlepiej".

Podczas spotkania zaprezentowano album "Kronika Światowych Dni Młodzieży w woj. śląskim", dokumentujący zarówno imprezy ŚDM na Śląsku, jak i centralne wydarzenia w Krakowie z udziałem papieża Franciszka.

Światowe Dni Młodzieży pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" z udziałem papieża odbyły się w Krakowie i okolicy od 26 do 31 lipca. Tydzień wcześniej młodzież z całego świata spędziła w poszczególnych polskich diecezjach.

W tym czasie - bezpośrednio przed centralnymi wydarzeniami - do woj. śląskiego przyjechało ponad 25 tys. zagranicznych pielgrzymów – podano w albumie. Gościły ich rodziny z archidiecezji katowickiej i częstochowskiej, diecezji gliwickiej, sosnowieckiej oraz części diecezji bielsko-żywieckiej. Młodzi m.in. zwiedzali miejscowe atrakcje turystyczne, brali udział w spotkaniach integracyjnych, kulturalnych, sportowych, mszach św., festynach oraz akcjach charytatywnych.

Najczęściej odwiedzanym miejscem woj. śląskiego było jasnogórskie sanktuarium w Częstochowie. Jak podali w albumie gospodarze miejsca - ojcowie paulini - od 18 lipca do 4 sierpnia na Jasną Górę przyjechało ponad 300 tys. młodych pielgrzymów z całego świata.

"Myślę, że wszystkie założenia, które przyjęliśmy na początku przygotowań, udało się zrealizować" – powiedział koordynator ŚDM w archidiecezji katowickiej ks. Marcin Wierzbicki. Zaznaczył, że do diecezjalnego biura ŚDM wciąż dociera wiele pozytywnych informacji. "Niesamowicie duże wrażenie zrobił na naszych gościach sposób przyjęcia w rodzinach, niesamowita życzliwość, otwartość. Okazało się, że +Gość w dom, Bóg w dom+ to nie jest tylko hasło" – zaznaczył ks. Wierzbicki.

W nawiązaniu do otwartości i gościnności Polaków w tamtych dniach abp Skworc po raz kolejny zaapelował o włączenie się w pomoc rodzinom z Syrii w ramach akcji Caritas "Rodzina rodzinie". (PAP)