Dofinansowanie przeznaczone jest na drogi powiatowe i gminne. Lubelski urząd wojewódzki przyjmuje wnioski od 1 do 30 września, jeszcze nie wpłynął ani jeden – poinformował w środę rzecznik wojewody lubelskiego Kamil Smerdel.

Dotacje udzielane będą w wysokości nieprzekraczającej 30 proc. kosztów inwestycji i 3 mln zł. Gminy i miasta na prawach powiatu mogą otrzymać dofinansowanie do jednej inwestycji, a powiaty do dwóch. Wstępna lista samorządów, które otrzymają dofinansowanie do inwestycji drogowych w 2013 r., ma być opublikowana do 31 października tego roku.

Program na Lubelszczyźnie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Mimo niższego niż w latach ubiegłych dofinansowania w ubiegłym roku o dotacje ubiegały się 83 samorządy, które złożyły wnioski na kwotę ponad dwukrotnie wyższą od limitu przyznanego regionowi. Ostatecznie na 2012 r. na Lubelszczyźnie przyznano blisko 15 mln zł dofinansowania do 35 inwestycji, dzięki którym zmodernizowanych będzie przeszło 72 km dróg.

Przedstawiciele samorządów, które otrzymały dotacje, podkreślają, że remonty dróg należą do ich najważniejszych zadań, na które brakuje pieniędzy. Starosta biłgorajski Marian Tokarski, który w lipcu tego roku podpisał umowę na dofinansowanie - kwotą blisko 1 mln zł - do remontu ponad 10 km ważnej lokalnie drogi Korytków Duży – Ujście, mówił PAP, że degradacja dróg powiatowych grozi utratą przejezdności niektórych odcinków. Jak podał Tokarski, z 600 km biłgorajskich dróg powiatowych aż 80 proc. wymaga remontu.

W całej obecnej edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, obejmującej lata 2012-2015, Lubelszczyźnie przyznano około 240 mln zł. Pozwoli to na budowę lub modernizację kilkuset kilometrów dróg gminnym i powiatowych w regionie.

W pierwszym etapie programu „schetynówek”, w latach 2008-2011, samorządy woj. lubelskiego otrzymały prawie 195 mln zł dotacji. Dzięki temu przebudowano drogi gminne i powiatowe o łącznej długości 536 km. W pierwszym etapie programu budżet państwa finansował połowę kosztów inwestycji.

W woj. lubelskim jest blisko 11 tys. km dróg powiatowych i ponad 16 tys. km dróg gminnych. 1,5 tys. km dróg powiatowych i przeszło 9 tys. km dróg gminnych nie ma twardej nawierzchni.

Zakłada się, że w całym kraju obecna edycja „schetynówek” pozwoli na budowę, przebudowę i modernizację nieco ponad 13 tys. km dróg lokalnych do końca 2015 r. W tym roku rząd przekaże samorządom 200 mln zł dofinansowania do inwestycji drogowych, a w kolejnych latach - po 1 miliard zł w każdym roku. (PAP)

kop/ je/