Jak poinformowało MSWiA, wśród osób, które posiadają wyższe wykształcenie prawnicze i są zainteresowane funkcją komisarza, jest m.in. 119 sędziów, 78  adwokatów, 120 radców prawnych.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje też, że część zgłoszeń nie spełniła wymagań formalnych.

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego zorganizował bezpłatne szkolenie dla kandydatów na komisarzy. 3 marca w Warszawie odbędzie się egzamin, sędziowie, którzy są lub byli komisarzami wyborczymi, albo pełnili inne funkcje związane ze stosowaniem prawa wyborczego, nie muszą do niego przystępować.

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza

 

Zgodnie z nowymi przepisami 100 komisarzy powoła na 5-letnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, czy przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej.

Wynagrodzenie komisarza wyborczego określone w Kodeksie wyborczym jest stałe, nie zależy od nakładu pracy w danym miesiącu.