Jak poinformowało MSWiA, wśród osób, które posiadają wyższe wykształcenie prawnicze i są zainteresowane funkcją komisarza, jest m.in. 119 sędziów, 78 adwokatów, 120 radców prawnych.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje też, że część zgłoszeń nie spełniła wymagań formalnych.
Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego zorganizował bezpłatne szkolenie dla kandydatów na komisarzy. 3 marca w Warszawie odbędzie się egzamin, sędziowie, którzy są lub byli komisarzami wyborczymi, albo pełnili inne funkcje związane ze stosowaniem prawa wyborczego, nie muszą do niego przystępować.
Zgodnie z nowymi przepisami 100 komisarzy powoła na 5-letnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, czy przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej.
Wynagrodzenie komisarza wyborczego określone w Kodeksie wyborczym jest stałe, nie zależy od nakładu pracy w danym miesiącu.