Z danych Izby Skarbowej w Łodzi wynika, że w 2012 roku (rozlicznie za 2011 r.) mieszkańcy województwa łódzkiego przekazali na organizacje pożytku publicznego ponad 26,8 mln zł, z czego jednak tylko 38 proc. (niemal 10,2 mln zł) trafiło do organizacji z regionu.

Zdaniem marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia istotne jest, aby mieszkańcy regionu próbowali pomagać tym organizacjom, którzy działają na tym terenie. Podkreślił, że wiele organizacji nie ma środków na promocję swej działalności i obecność w mediach, stąd zaangażowanie władze regionu i miasta.

To druga odsłona kampanii "1 proc. dla Łódzkiego". Według Stępnia po ubiegłorocznej akcji, łodzianie przeznaczyli więcej środków na działanie organizacji w swoim regionie.

Z danych Urzędów Skarbowych wynika, że w 2012 r. mieszkańcy regionu przekazali na organizacje pożytku publicznego o ponad 3,2 mln zł więcej niż rok wcześniej; do lokalnych organizacji trafiło o ponad 600 tys. zł więcej. W pierwszej 15 organizacji, które wsparli, było osiem OPP z woj. łódzkiego, choć zdecydowanie największe wsparcie otrzymała jedna z ogólnopolskich fundacji.

Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska podkreśliła, że organizacje działające na terenie Łodzi czy województwa są bardziej znane mieszkańcom regionu. "Znamy ludzi, którzy prowadzą działalność w tych organizacjach, wiemy więcej o ich działalności i nie będzie wątpliwości, że ten nasz 1 proc. podatków wspiera tą działalność, która jest nam bliska" - mówiła wojewoda.

Akcję wspiera także wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak oraz Izba Skarbowa w Łodzi. Jej ambasadorami zostali m.in. aktorzy Bronisław Wrocławski i Mariusz Jakus oraz sportowcy: mistrz olimpijski w szpadzie Ruben Limardo Gascon, pływaczka Aleksandra Urbańczyk oraz siatkarki plażowe Katarzyna Kociołek i Karolina Baran.

Kampanię wspiera także były lekkoatleta Artur Partyka, który - jak przyznał - wcześniej przekazywał pieniądze na fundację spoza regionu, ale od trzech lat zostawia swój 1 proc. podatków w Łódzkiem. Zaznaczył jednocześnie, że decyzja o przekazaniu tych środków powinna być indywidualną sprawą każdego podatnika.

"Chciałbym, żeby jak najwięcej tych pieniędzy trafiło do organizacji związanych ze sportem, ale wiemy, że są osoby o wiele bardziej potrzebujące i wybór organizacji jest jak najbardziej decyzją indywidualną" - ocenił.

 

W ramach akcji działa specjalna strona internetowa www.1procent.lodzkie.pl; przygotowano także broszurę z wykazem organizacji na które można przekazać pieniądze. Na terenie całego województwa do uzyskania wsparcia w ramach 1 proc. uprawnionych jest w tym roku 387 organizacji.