Od 8 sierpnia br. banki mają obowiązek oferowania klientom darmowych tzw. podstawowych rachunków płatniczych (PRP). W ramach darmowej usługi można będzie w banku dokonać do 5 transakcji lub wypłat miesięcznie. Wprowadzenie tego obowiązku ma być sposbem na walkę z tzw. wykluczeniem bankowym. Chodzi o zachęcenie osób, które nie mają kont bankowych do ich założenia. Ponieważ osoby te jako argument często podawały koszty prowadzenia rachunku, wprowadzono zasadę, że założenie konta i podstawowe operacje będą darmowe.

Zgodnie z nowymi przpisami, podstawowe rachunki płatnicze mogą zakładać tylko te osoby, które konta nie mają. Jak jendka podaje ZBP, w Polsce takie osoby stanowią zaledwie 15-20 proc. społeczeństwa. W związku z tym sektor bankowy nie oczekuje, że w Polsce PRP będą cieszyć się szczególnie dużą popularnością. Tym bardziej, że z podstawowymi rachunkami wiąże się szereg ograniczeń - bezpłatnie można wykonać tylko pięć operacji bankowych miesięcznie, z rachunkiem nie mogą wiązać się żadne oferty kredytowe, wreszcie nie można wypłacać z PRP pieniędzy za granicą.
- Liczymy jednak, że co którzy założą te rachunki, z czasem przekonają się także do innych ofert banków" - mówi Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.