Jak podkreśla resort, aplikacja ma umocowanie prawne. Można z niej skorzystać wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane wylegitymowanie się dowodem osobistym lub paszportem. 
– Rzucamy wyzwanie właścicielom hoteli, sklepów, czy wypożyczalni. Zachęcamy do prześcigania się w tym, kto pierwszy z Was pochwali się swoim klientom, tym że honoruje naszą aplikację. W niemal każdym sklepie przy kasie podobne naklejki informują o tym, że możemy zapłacić kartą, a na siłowni – że możemy użyć karty lojalnościowej. Dołączmy do nich informację o możliwości korzystania z mObywatela – powiedział minister Marek Zagórski. – My także weźmiemy udział w tej konkurencji – dodał.

Czytaj: Na wybory z dowodem osobistym lub aplikacją mObywatel w smartfonie>>
 

Tu możesz użyć aplikacji mObywatel

Aby to ułatwić korzystanie z nowej możliwości, przygotowano naklejkę „Tutaj możesz użyć aplikacji mObywatel”. W środę minister cyfryzacji Marek Zagórski i prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski zainaugurowali akcję promującą mObywatela w oddziałach największego w Polsce operatora pocztowego. Na początek naklejki trafiły na okienka, w których obsługiwani są klienci Poczty Głównej w Warszawie.

Czytaj w LEX: Warstwa elektroniczna dowodu osobistego >

Jak mówił minister, popularność aplikacji rośnie z dnia na dzień. Jednym z miejsc, gdzie Polacy najchętniej z niej korzystają jest poczta. Od 23 kwietnia tego roku odbierając przesyłkę poleconą nie trzeba mieć przy sobie dowodu osobistego, wystarczy mObywatel. W ostatnim czasie do grona miejsc, w których można korzystać z aplikacji dołączyły także pociągi PKP Intercity i Polregio.

Bezpłatna aplikacja do ściągnięcia

mObywatel to bezpłatna i oficjalna aplikacja na smartfony. Jest niejako naszym cyfrowym portfelem z dokumentami. Dzięki niej, w telefonie komórkowym mamy dostęp do m.in. wszystkich danych z dowodu osobistego (łącznie ze zdjęciem). Tę część aplikacji nazwaliśmy mTożsamość. Mogą z niej korzystać zarówno użytkownicy telefonów z systemem Android, jak i iOS.

Sprawdź w LEX:

Jeśli ktoś chce korzystać z naszej aplikacji w swoim telefonie - w zależności od tego z jakiego systemu operacyjnego korzysta telefon - musi ściągnąć ją ze sklepu Google Play lub App Store (aplikację sklepu znajdziesz w swoim smartfonie). Do uruchomienia mObywatela będzie potrzebny profilu zaufanego. To on gwarantuje bezpieczeństwo danych oraz uniemożliwia dostęp do nich osobom postronnym.

Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, załóż go na www.pz.gov.pl>>