- Takie szkolenie to trening przenoszący sędziego na salę rozpraw, pozwalający na sprawdzenie się w różnych sytuacjach takich jak: świadek pod wpływem alkoholu, po zażyciu narkotyków, bez dowodu osobisteg. Wirtualna rzeczywistość pozwala odtworzyć dowolną sytuację, z którą może zmierzyć się sędzia podczas rozprawy – mówi koordynatorka projektu sędzia Katarzyna Orłowska-Mikołajczak z Iustitii.

Czytaj: W środę kolejna edycja Dnia Edukacji Prawnej>>

Wirtualna rzeczywistość w służbie sędziów

Główne zalety szkolenia VR - to jak podkreślają pomysłodawcy - realizm i wrażenie zanurzenia w wirtualnym świecie. Technologia jak dodają doskonale symuluje rzeczywistość. Szkolenie VR to symulator – rodzaj interaktywnej gry poprzez którą użytkownik uczy się jak radzić sobie z problemami na sali rozpraw. W goglach VR widzi tylko treść szkoleniową, nic go nie rozprasza, jest w samym środku akcji. Przekłada się to na szybsze zapamiętywanie wiedzy i dłuższą jej retencję.

- Szkolenia pomogą młodym sędziom lepiej przygotować się do orzekania. W sądach wciąż mamy papierowe akta i zacofanie technologiczne, odpowiada za to Ministerstwo Sprawiedliwości. My jesteśmy za nowoczesnym sądownictwem, mówimy: zbuduj je z nami. Wiemy jak to zrobić i przygotowujemy projekty wykorzystania nowych technologii z korzyścią dla obywateli. Cyfryzacja sądów to jedyny sposób na przyśpieszenie rozpoznawania spraw – podkreśla sędzia Karolina Rokita, zaangażowana w ten projekt.

Czytaj w LEX: Nowe technologie a sprawność i przyszłość sądownictwa w Polsce >

Do pracy nad projektem Iustitia zaprosiła młodych sędziów ze Stowarzyszenia  Absolwentów i Aplikantów KSSiP VOTUM, prokuratorów z Lex Super Omnia oraz adwokatów. W nagraniu wystąpi również sędzia Anna Maria Wesołowska, członkini Iustitii. W role świadków wcielą się  całkowicie pro bono aktorki Paulina Zgoda, Karolina Żuk, a także funkcjonariusz policji.

Czytaj w LEX: Sztuczna inteligencja tworzona przez człowieka, ukierunkowana na osobę ludzką i przez nią kontrolowana >

 

Scenariusz naszpikowany prawnymi pułapkami

Jak przystało na dobrą grę, jej scenariusz będzie naszpikowany prawnymi pułapkami i to z zakresu prawa cywilnego i karnego. Sędzia od samego początku będzie musiał dokonywać wyborów i być przygotowanym na komunikat "game over". 

Na wirtualnej sali sądowej zaskoczy go m.in. świadek pod wpływem narkotyków. Rozwiązania - jak podkreślają organizatorzy nie będą jednak proste ani oczywiste. 

Sobotnie nagranie ma posłużyć do stworzenia - i to już wkrótce - gry. 

Czytaj w LEX: Dokument elektroniczny w postępowaniu cywilnym >