– Przewidują znaczące zwiększenie udziału referendarzy sądowych w postępowaniu w sprawach o wykroczenia oraz postępowaniu karnym wykonawczym – informuje Patrycja Loose, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", duża zmiana szykuje się w postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Jak tłumaczy Patrycja Loose, celem projektowanych przepisów jest przyśpieszenie i uproszczenie jurysdykcyjnego stadium postępowania w tego typu sprawach. Resort zamierza wyposażyć referendarzy w kompetencje do wydawania nakazów karnych.
Czytaj: Rada Legislacyjna krytycznie o orzekaniu przez referendarzy ws. wykroczeń>>>
Nakaz byłby wydawany przez referendarza po złożeniu przez odpowiednie służby wniosku o ukaranie. W tym trybie mogłaby być jednak nakładana jedynie kara nagany lub grzywny. Referendarz nie decydowałby o wymierzeniu kary aresztu lub ograniczenia wolności.
Takie orzeczenie byłoby zaskarżalne w drodze sprzeciwu: jego wniesienie skutkowałoby utratą mocy przez nakaz. W takim przypadku sprawa trafiałaby do sądu, który rozpatrywałby ją na zasadach ogólnych. Więcej>>>
ID produktu: 40156534 Rok wydania: 2011
Autor: Aneta Małgorzata o Arkuszewska
Tytuł: Referendarz sądowy w postępowaniu cywilnym>>>