Rada przedstawiła na prośbę Rządowego Centrum Legislacji opinię prawną do projektu założeń projektu ustawy o zmianie zasad ponoszenia odpowiedzialności za niektóre zachowania stanowiące wykroczenia oraz o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.
Rada wskazuje w tej opinii, że powierzenie referendarzom sądowym orzekania w sprawach o wykroczenia naruszałoby kilka przepisów Konstytucji RP. Rada Legislacyjna podnosi, że zarzuty konstytucyjne stanowią „jednoznaczne przeciwwskazanie dla projektu powierzenia referendarzom sądowym prawa wydawania rozstrzygnięć w postępowaniu nakazowym w sprawach o wykroczenia.
Rada Legislacyjna przypomina, że proponowane rozwiązanie zmierza w kierunku ideologicznie odmiennym w relacji do wcześniejszej modelowej zmiany postępowania w sprawach o wykroczenia, mającej swą podstawę w treści art. 237 ust. 1 Konstytucji RP z 1997 roku. Przepis ten, przewidujący maksymalnie czteroletni okres działalności kolegiów do spraw wykroczeń od wejścia w życie Konstytucji, spowodował – wraz z wejściem w życie dnia 17 października 2001 r. nowego Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia – objęcie spraw o wykroczenia właściwością sądów powszechnych. W ten sposób usunięto organ niesądowy z systemu orzekania w sprawach wykroczeń.- Uzasadnieniem tamtej reformy był w pierwszej kolejności wzgląd na konstytucyjną zasadę sądowego wymiaru sprawiedliwości, rozumianą dosłownie i pryncypialnie- stwierdza Rada. I dodaje, że tamta reforma zasadniczo była utożsamiana z prawnym i legislacyjnym sukcesem. Powszechnie uznawano, że stanowi ona kluczowe rozstrzygnięcie w debacie na temat modelu sprawiedliwości w sprawach o wykroczenia. Więcej>>>
Rada Legislacyjna krytycznie o orzekaniu przez referendarzy ws. wykroczeń
Powierzenie referendarzom sądowym orzekania w sprawach o wykroczenia byłoby sprzeczne z konstytucją - uważa Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów.