Waldemar Pawlak odebrał „Czarną listę barier” z rąk prezydent PKPP „Lewiatan” Henryki Bochniarz. - W ubiegłym roku uchwalono w Polsce 243 ustawy i ponad 1,4 tys. rozporządzeń. Część z nich powiększyła pakiet ok. tysiąca aktów prawnych, które powinien znać przedsiębiorca, żeby prowadzić biznes w zgodzie z prawem. Nasz kraj w światowych rankingach gospodarczych wypada zdecydowanie źle. „Jeśli mimo to nasza gospodarka rozwija się nawet w kryzysie, to gdzie bylibyśmy, gdyby wreszcie można było coroczną Czarną Listę Barier Lewiatana wyrzucić do kosza?” – pytała 21 kwietnia br. Henryka Bochniarz na konferencji prasowej z udziałem wicepremiera Waldemara Pawlaka. – Naszym najważniejszym postulatem jest zmiana systemu stanowienia prawa w kierunku jego przejrzystości. Zależy nam również na ściślejszej współpracy z rządem podczas konsultacji społecznych nowych przepisów – powiedziała powiedziała prezydent PKPP Lewiatan podczas wręcznia wicepremierowi "czarnej listy".
Natomiast
 doradca zarządu „Lewiatana” Jeremi Mordasewicz przedstawił szczegóły „Listy”. – Najwięcej obciążeń namierzyliśmy w przepisach podatkowych i prawie pracy, jak np. utrudnienia związane z zatrudnianiem pracowników tymczasowych i konieczność gromadzenia akt w formie papierowej – wymienił. Przedstawił również działania rządu pozytywnie oceniane przez pracodawców. – Wśród nich jest uruchomienie kredytu technologicznego, konkursy na finansowanie funduszy poręczeniowych w regionalnych programach operacyjnych oraz opracowanie „Polityki energetycznej Polski do 2030 r. i nowego „Prawa energetycznego” – powiedział.
Odnosząc się do najważniejszych punktów „Czarnej Listy Barier” wicepremier Pawlak przypomniał, że Ministerstwo Gospodarki przygotowuje przepisy, które zmniejszą obciążenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. – Najważniejsze zmiany znajdują się w projekcie ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych. MG właśnie zakończyło konsultacje międzyresortowe tego dokumentu – poinformował. Jak dodał, projekt ten wprowadza zmiany w ok. 80 ustawach. – Zawarliśmy w nim również propozycje „Lewiatana” – zaznaczył. Wicepremier Pawlak zwrócił również uwagę, że w pracach na ustawami rząd posługuje się dokumentami w formie elektronicznej, sygnowanych podpisem kwalifikowanym. – Pozwala to na zmniejszenie kosztów i łatwiejsze przekazywanie projektów między urzędami. Moim zdaniem podobny system może sprawdzić się również w sektorze prywatnym – powiedział.

Bariery paraliżujące przyspieszenie wzrostu gospodarczego wg PKPP Lewiatan >>>