W środę posłowie mają zająć się pilnym rządowym projektem zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, który podwyższa składkę rentową o 2 proc. po stronie pracodawcy. Zmiana ma wejść w życie od 1 lutego 2012 roku.
Zgodnie z rządową propozycję, składka wzrośnie z obecnych 6 do 8 proc.; pracownik będzie płacił (jak dotychczas) 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca – 6,5 proc.
Według rządu "rozwiązanie to powinno zapewnić już w 2012 r. poprawę sytuacji sektora finansów publicznych". Zmiana ma też pozwolić na ograniczenie deficytu funduszu rentowego "o ok. 7 mld zł w skali roku oraz zwiększyć pokrycie wydatków tego funduszu wpływami ze składek z niespełna 60 do ok. 75 proc. w 2012 r.".
Sejm rozpatrzy także zaproponowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego zmiany w ustawie o zgromadzeniach. Są one wynikiem wydarzeń z 11 listopada w Warszawie, gdy doszło do zamieszek podczas demonstracji narodowców i kontrmanifestacji grup lewicowych. Prezydencka propozycja przewiduje m.in. zakaz uczestnictwa w zgromadzeniach dla osób zamaskowanych i możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie.
Kancelaria Prezydenta zaznacza, że celem inicjatywy jest z jednej strony – "nieingerowanie w istotę wolności zgromadzeń", a z drugiej – "stworzenie mechanizmów i instytucji utrudniających wykorzystywanie zgromadzeń do zachowań chuligańskich, zagrażających ludziom i powodujących straty materialne".
Dyskutowana będzie również inna propozycja Komorowskiego - zmiany w ustawie o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych i w ustawie o sporcie. Nakłada ona obowiązek umieszczania godła narodowego na strojach polskich reprezentacji sportowych.
"Myślę, że na wszelki wypadek warto (...) jednak stworzyć reguły ustawowe, które na przyszłość uchroniłyby nas wszystkich - jednych przed pokusami, a drugich przed dyskomfortem z tytułu ewentualnych ponownych pomysłów, aby orzeł polski nie towarzyszył tak w pełni sportowym sukcesom i sportowej walce polskich reprezentantów narodowych" - argumentował prezydent.
Projekt ma związek z decyzją PZPN z listopada w sprawie strojów, w których polska reprezentacja w piłce nożnej miała wystąpić podczas Euro 2012. Znalazło się na nich logo PZPN oraz logo producenta, natomiast zabrakło tradycyjnej naszywki z orzełkiem, co wywołało ogromne oburzenie wśród kibiców. Po kilkunastu dniach związek poinformował, że podjął decyzję o przywróceniu godła narodowego na koszulki reprezentacji Polski.
Posłowie zapoznają się też z informacją o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń – czerwiec 2011 roku, w czasie prezydencji węgierskiej.
W środę wieczorem zaplanowano blok głosowań.
W czwartek Sejm wysłucha informacji w sprawach bieżących. Następnie posłowie wybiorą m.in. członków Krajowej Rady Sądownictwa i Krajowej Rady Prokuratury.
Do Krajowej Rady Sądownictwa zaproponowano kandydatury: Krzysztofa Kwiatkowskiego (PO), Krystyny Pawłowicz (PiS), Sławomira Kopycińskiego (Ruch Palikota) i Jana Burego (PSL). Do Krajowej Rady Prokuratorów zgłoszeni zostali: Witold Pahl (PO), Stanisław Piotrowicz (PiS), Armand Ryfiński (Ruch Palikota) i Mieczysław Łuczak (PSL). (PAP)