Wyrok ten dotyczy sprawy, w której organ administracyjny dokonał unieważnienia dokumentu prawa jazdy półtora roku po zgłoszeniu jego kradzieży przez skarżącego. W tym czasie na nazwisko skarżącego zarejestrowano 1377 pojazdów mechanicznych. Skarżący był później - przez prawie 10 lat - wielokrotnie pociągany do odpowiedzialności za naruszenia prawa drogowego, wzywany do uiszczania podatków obciążających te pojazdy i obwiniany za spowodowanie wielu wypadków drogowych. Skarżący stracił także prawo do przysługującego mu świadczenia socjalnego, gdyż pomoc społeczna uznała, że posiadanie tak wielu samochodów świadczy o jego wysokim statusie materialnym. Interwencje skarżącego przed sądami krajowymi nie przyniosły żadnych rezultatów.
Trybunał bez cienia wątpliwości uznał, iż taki stan rzeczy stanowił naruszenie prawa do prywatności skarżącego, a tym samym naruszenie art. 10 Konwencji o prawach człowieka. Organy władzy nie podjęły wystarczająco szybko działania, które uniemożliwiłoby korzystanie ze skradzionego prawa jazdy. Skutkiem tego była kradzież jego tożsamości i bezprawne jej wykorzystywanie przez półtora roku ze szkodą dla skarżącego.
Trybunał przyznał skarżącemu w związku z naruszeniem art. 10 Konwencji 9.000 euro tytułem poniesionej krzywdy moralnej.
Czyż stan faktyczny w tej sprawie nie wydaje się znajomy? Polskie środki masowego przekazu regularnie donoszą o analogicznych sytuacjach, kiedy to osoba, której skradziono wcześniej dokument tożsamości, musi zmierzyć się z odpowiedzialnością za działania innych osób skutecznie się pod nią podszywających. Omawiany wyrok Trybunału pokazuje, że opieszałość polskiej administracji, jeśli chodzi o pomoc obywatelowi przy zastrzeganiu skradzionych dokumentów i wydawaniu nowych, może skutkować nieuprawnioną ingerencją w jego prawo do prywatności z naruszeniem art. 10 Konwencji o prawach człowieka.

Tak wynika z wyroku ETPC z dnia 14 lutego 2012 r. w sprawie nr 7094/06, Romet przeciwko Holandii.
Katarzyna Warecka
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line