Sędzia Waldemar Żurek  powiedział w TVN24, że każdy dzień przynosi kolejne przeciwne oświadczenia Kancelarii Prezydenta dotyczące sędziów Trybunału Konstytucyjnego i ustawy o TK. Trzeba się więc zastanowić, co dalej.
Komisja Wenecka powinna wysłać misję sondażową, zapoznać się ze stanowiskiem Krajowej Rady Sądownictwa, radców, adwokatów, pierwszego prezesa SN, a także organizacji pozarządowych. - Musimy mieć świadomość, że ustawa o Trybunale Konstytucyjnym była procedowana bardzo pośpiesznie, bez wzięcia pod uwagę głosów ekspertów, co do tej pory nie miało miejsca - podkreślił sędzia Żurek.
KRS złożyła merytoryczną opinię, liczącą ponad 13 stron. Dzisiaj pan Prezydent (przy podpisywaniu ustawy o TK) mówił o tym, że trzeba merytorycznie rozmawiać. Pytanie więc: dlaczego Parlament nie zaprosił do prac w komisjach KRS, co było dotychczasową praktyką. - Ze wszystkich naszych uwag odnośnie ustawy o TK, tylko jedna - o siedzibie Trybunału - została uwzględniona, resztę  wyrzucono do kosza - powiedział sędzia Żurek.   - Potem dowiedzieliśmy się z telewizji, że był to zabieg socjotechniczny dla sprawdzenia jak zareaguje na to opozycja. To są niepoważne argumenty przy tak ważnej ustawie.
Rzecznik KRS dodał, że ustawa powstała w kilka dni i błyskawicznie uchwalona. - Musimy dzisiaj bronić Trybunału Konstytucyjnego, bo jest niewątpliwie w bardzo trudnej sytuacji - podkreślił.
 
 

Dowiedz się więcej z książki
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej ze schematami [EBOOK PDF]
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł