Najwięcej jednostek samorządu terytorialnego aktualnie uczestniczących w projekcie jest w województwie mazowieckim (113), śląskim (86), dolnośląskim (75), małopolskim (71) i wielkopolskim (67).
Internetowe szkolenia są szybką i skuteczną metodą zdobywania wiedzy dla osób podejmujących po raz pierwszy pracę w administracji samorządowej. Do tej pory odbycie służby przygotowawczej wiązało się z czasochłonnym kursem poza miejscem pracy. Teraz każdy kierownik urzędu, który zdecyduje się na przeszkolenie swoich pracowników na platformie e-learningowej może być pewien, że zostaną oni właściwie przygotowani do pracy bez konieczności wychodzenia z urzędu.
Uczestnictwo w szkoleniach jest dobrowolne i bezpłatne. Nowo zatrudniony pracownik samorządowy może otrzymać na portalu rzetelną wiedzę m.in. o zasadach funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Urzędnik sam decyduje ile czasu dziennie przeznaczy na naukę. Ma możliwość uczenia się w swoim miejscu pracy, a jego opiekun na bieżąco otrzymuje informacje o postępach pracownika.
Na koniec szkolenia uczestnik zdaje egzamin on-line. Pytania egzaminacyjne są generowane losowo przez system komputerowy. Nadzór nad przebiegiem egzaminu sprawuje pracodawca uczestnika szkolenia. Zaliczenie jest potwierdzone certyfikatem. Jeśli przełożony stwierdzi, że urzędnik nie musi uczestniczyć w kursie internetowym może zdecydować o bezpośrednim podejściu do egzaminu.
Jak przypomina MSWiA, portal e-służby przygotowawczej pozwala na skorzystanie z 9 kursów. Tematy obejmują: postępowanie administracyjne, ustawę o finansach publicznych, status prawny pracowników samorządowych, ustrój samorządu terytorialnego w Polsce, podstawowe zagadnienia z prawa zamówień publicznych, dostęp do informacji publicznej, etykę i kulturę urzędnika samorządowego, oprogramowanie e-urząd oraz instrukcję kancelaryjną w urzędzie.