Chodzi o wyroki z 16 lutego 2016 r. (sprawa Paluch v. Polska oraz Świderski v. Polska), zasądzające na rzecz skarżących kwoty po kilka tysięcy euro.
Czytaj: Strasburg: warunki w polskich więzieniach nadal sprzeczne z Konwencją>>
RPO ponownie w związku z tym apeluje o zasadniczą zmianę praktyki postępowania z więźniami niebezpiecznymi. Konieczne jest przyjęcie zasad postępowania z tymi osadzonymi, które będą spełniać standardy wynikające z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. - W szczególności należy stosować tylko takie obostrzenia związane z reżimem więźniów niebezpiecznych, które są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa zakładu karnego. Warunki osadzenia powinny zostać dostosowane do indywidualnych zachowań i cech osobowych - pisze dr Adam Bodnar w wystąpieniu do dyrektora generlanego Służby Więziennej.
Jego zdaniem decyzje o zakwalifikowaniu do kategorii więźniów niebezpiecznych lub o przedłużeniu tego statusu powinny zawierać szczegółowe uzasadnienie. - Przedłużanie statusu więźnia niebezpiecznego nie może sprowadzać się do powtarzania powodów wskazanych w pierwszej decyzji kwalifikującej do tej kategorii więźniów. Rzecznik prosi o przedstawienie stanowiska w sprawie i poinformowanie o podjętych działaniach - czytamy w wystąpieniu.Więcej>>>
Czytaj także: Więziennictwo ignoruje wyroki ETPC ws. więźniów niebezpiecznych?>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Kodeks karny wykonawczy. Komentarz
|