Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji Protokołu między rządem polskim a rządem Republiki Cypru o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r., podpisanego w Nikozji dnia 22 marca 2012 r.
Dotychczas obowiązująca Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu  i majątku  sporządzona w 1992 r., nie odpowiada w pełni, zdaniem wnioskodawcy,  współczesnym standardom wynikającym z Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatków od dochodu i majątku.  Przedstawiony Protokół o zmianie Umowy, ma na celu m.in. usunięcie z Umowy niekorzystnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej klauzul dotyczących tzw. tax sparingu czyli podatkowych zachęt obowiązujących w Republice Cypru a niekorzystnych z punktu widzenia interesów Polski. Mechanizm ten jest powszechnie wykorzystywany przez polskich podatników w celu zmniejszenia wysokości podatku od otrzymywanych dywidend.
Ponadto Protokół zawiera rozwiązania dostosowujące przepisy Umowy do wspomnianej, obecnie obowiązującej, modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku w odniesieniu,  m.in. do  stosowanych definicji, ogólnych zasad interpretacji określeń Umowy, przepisów dotyczących szacowania zysków przedsiębiorstw itp.
Aby stworzyć korzystniejsze warunki dla rozwoju wzajemnych inwestycji Protokół obniża stawkę opodatkowania odsetek u źródła z poziomu 10 % do poziomu 5 %.
 Zmiany dotyczące unikania podwójnego opodatkowania obejmują wprowadzenie metody odliczenia proporcjonalnego w przypadku zysków przedsiębiorstw. Protokół przewiduje, że w przypadku metody wyłączenia z progresją, Polska zwalnia dochody przypisane do zakładu, które są opodatkowane na Cyprze ale, analogicznie, nie uwzględnia ewentualnej straty poniesionej przez zakład.
Protokół zmienia zasady opodatkowania wynagrodzeń dyrektorów spółek cypryjskich-dotychczas płacili podatki tylko na Cyprze. Ponieważ, zgodnie z prawem cypryjskim, opodatkowywani są tylko cypryjscy rezydenci podatkowi, to dyrektorzy, którzy tymi rezydentami nie są, w ogóle nie płacili podatku z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia.  Po wejściu w życie Protokołu, dyrektorzy nie będący rezydentami Republiki Cypru, będą opodatkowani w kraju swojej rezydencji.
 Protokół zawiera ponadto rozszerzone klauzule dotyczące wymiany informacji podatkowych, niezbędnych dla prawidłowego określania podstawy opodatkowania.
Związanie Rzeczypospolitej Polskiej omawianym Protokołem nie będzie miało wpływu na dochody budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Źródło: Prezydent RP