Ustawa z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 169, poz. 1411) zobowiązuje osoby, których czynności bezpośrednio wpływają na jakość komórek, tkanek lub narządów oraz bezpieczeństwo dawców i biorców do przechodzenia szkoleń w zakresie pobierania, gromadzenia, testowania, przetwarzania, sterylizacji, przechowywania i dystrybucji komórek i tkanek. Realizując upoważnienie ustawowe zawarte w art. 40a ust. 8 tej ustawy , minister zdrowia określił:
1. ramowe programy szkoleń osób, których czynności bezpośrednio wpływają na jakość komórek, tkanek lub narządów oraz bezpieczeństwo dawców i biorców, w zakresie:
a) pobierania, przechowywania i przeszczepiania narządów oraz szpiku, komórek krwiotwórczych krwi obwodowej i krwi pępowinowej,
b) pobierania, gromadzenia, testowania, przetwarzania, sterylizacji, przechowywania i dystrybucji komórek i tkanek oraz pozyskiwania szpiku, komórek krwiotwórczych krwi obwodowej i krwi pępowinowej;
2. sposób dokumentowania przebiegu szkoleń;
3. wzór zaświadczenia o odbytym szkoleniu;
4. szczegółowe wymagania wobec jednostek, w których odbywają się szkolenia.
(Dz. U. Nr 64, poz. 403).
Osoby przeszczepiające komórki, tkanki i narządy mają się szkolić
Od 5 maja 2010 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 30 marca 2010 r. w sprawie szkoleń osób, których czynności bezpośrednio wpływają na jakość komórek, tkanek lub narządów, a także bezpieczeństwo dawców i biorców.