Treść wzoru pouczenia dostosowana do nadchodzącej nowelizacji Kodeksu postępowania karnego została opublikowana w piątek w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości.
Z treści zamieszczonego w załączniku rozporządzenia (Dz. U. poz. 893) pouczenia wynika, że podejrzanemu w postępowaniu karnym przysługują m.in. prawa do:
- składania wyjaśnień, także na piśmie, prawo do odmowy składania wyjaśnień lub odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania, bez konieczności podania przyczyn odmowy;
- korzystania z pomocy wybranego przez siebie obrońcy, który może być obecny na żądanie podejrzanego przy jego przesłuchaniu;
- korzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza, także przy kontaktach z obrońcą, o ile podejrzany nie zna wystarczająco języka polskiego;
- informacji o treści zarzutów, ich uzupełnieniu i zmianach oraz kwalifikacji prawnej zarzucanego przestępstwa;
- dostępu do akt sprawy, do sporządzania odpisów i kopii;
- uzgodnienia z prokuratorem wniosku o wydanie wyroku i wymierzenie przez sąd ustalonych kar lub innych środków bez przeprowadzania dowodów, który może zostać uwzględniony przez sąd, jeżeli pokrzywdzony się nie sprzeciwi.
Dodatkowo treść wzoru pouczenia została wzbogacona o przepis nakazujący usprawiedliwienie nieobecności podejrzanego wezwanego do osobistego stawiennictwa tylko i wyłącznie poprzez przedstawienie zaświadczenia wystawionego przez lekarza sądowego. Ponadto sprawca musi zostać pouczony, że jeżeli nie był wcześniej skazany za przestępstwo umyślne z użyciem przemocy, przed rozprawą naprawił szkodę lub zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie, na wniosek pokrzywdzonego można umorzyć postępowanie karne o przestępstwo zagrożone karą nie wyższą niż 3 lata pozbawienia wolności, o przestępstwo przeciwko mieniu zagrożone karą nie wyższą niż 5 lat pozbawienia wolności oraz o opisane w art. 157 §1 Kodeksu karnego uszkodzenie ciała inne niż ciężkie.
Treść rozporządzenia została dostosowana do przepisów znowelizowanego Kodeksu postępowania karnego. Zarówno nowe przepisy kodeksu jak i opublikowane rozporządzenie wejdą w życie 1 lipca br.
Łukasz Jezierski
Redakcja Publikacji Elektronicznych WK