Potrzeba wprowadzenia nowego rozporządzenia wynikała z licznych wcześniejszych zmian. Obecnie prawo do zasiłku macierzyńskiego mają nie tylko osoby korzystające z urlopu macierzyńskiego, ale również urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego czy urlopu ojcowskiego. Również osobom ubezpieczonym chorobowo, niebędącym pracownikami, przysługuje zasiłek macierzyński przez okres równorzędny. Jednocześnie rozporządzenie zostaje doprecyzowane w zakresie zasad dokumentowania prawa do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą.
Wprowadzony został nowy wniosek ZUS Z-3b przeznaczony dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, osób z nimi współpracujących i osób duchownych.

Fakt urodzenia dziecka będzie można udokumentować nie tylko skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka, ale również jego kopią potwierdzoną za zgodność z oryginałem.
Pracownica, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, ubiegając się o zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego będzie mogła przedstawić w ZUS oświadczenie o niezapewnieniu jej innego zatrudnienia, które zastąpi zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o braku propozycji innego zatrudnienia. Dotychczasowy wymóg przedstawiania zaświadczenia PUP utrudniał ciężarnej uzyskanie przysługujących jej świadczeń.
Z rozporządzenia usunięto wzór asygnaty zastępczej, karty zasiłkowej oraz listy płatniczej. Płatnicy stosujący dotychczas te wzory druków mogą się nimi posługiwać pomocniczo lub wybrać inną formę dokumentowania prawidłowości wypłaty zasiłków.
Wprowadzone zostały również zmiany konieczne z uwagi na regulacje ustawy z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1016), na mocy której ubezpieczeni – osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami posługują się w postępowaniach przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych numerem PESEL, zamiast dotychczasowymi dwoma identyfikatorami (NIP i PESEL).
(Dz. U. poz. 444)

Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl, stan z dnia 25 kwietnia 2012 r.