Dyrektywa ustanawia normy minimalne. Państwa członkowskie mogą rozszerzyć ten zakres praw w celu zapewnienia wyższego poziomu ochrony.

Państwa członkowskie mają, między innymi, zapewnić:

- by ofiary były uznawane i by traktowano je z szacunkiem, w sposób taktowny, zindywidualizowany, profesjonalny oraz niedyskryminacyjny we wszelkich kontaktach z właściwymi organami działającymi w ramach postępowania karnego;

- by ofiary były informowane o swoich prawach i o swojej sprawie z zastosowaniem prostego i przystępnego języka, ustnie lub pisemnie;

- by pomoc ofiarom przestępstw była udzielana w każdym państwie członkowskim;

- by ofiary mogły brać udział w postępowaniu karnym oraz by miały dostęp do pomocy prawnej;

- by ofiary będące dziećmi czy osobami niepełnosprawnymi były w stanie korzystać w pełni z praw określonych dyrektywie na równi z innymi.

Dyrektywa nr 2012/29/UE ustanawiająca normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw oraz zastępująca decyzję ramową Rady 2001/220/WSiSW (Dz.U.UE.L.2012.315.57) wchodzi w życie 15 listopada 2012 roku. Państwa członkowskie mają czas na wprowadzenie w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy w terminie do dnia 16 listopada 2015 r.