Podstawową przesłanką dla podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do zmiany uregulowań obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych był, określony w przepisach wspólnotowego prawa celnego, obowiązek stosowania przez podmioty w ich kontaktach z organami celnymi, numeru identyfikacyjnego EORI, który pozwala na identyfikację podmiotu w systemach informatycznych prowadzonych przez organy celne. W celu wdrożenia przyjętych na gruncie wspólnotowego prawa celnego rozwiązań, konieczne było określenie we wzorach formularzy właściwego pola, w którym podmioty będą podawać posiadany numer identyfikacyjny EORI.
Zmiana formularzy podyktowana jest także dążeniem do uproszczenia formalności związanych z czynnościami wykonywanymi m.in. w związku z ubieganiem się o uzyskanie pozwoleń udzielanych przez organy celne. W tym zakresie ograniczeniu uległ zakres informacji. które wnioskodawca obowiązany jest podawać w treści składanego wniosku i katalog załączników dołączanych do wniosków.
Katalog wzorów uzupełniony został o wzór wniosku o udzielenie pozwolenia na prowadzenie magazynu czasowego składowania i wzór powiadomienia o rozpoczęciu działalności w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym. Ponadto zlikwidowano dokument dołączany do wniosku, o którym mowa w art. 497 ust. 3 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93. Informacje podawane obecnie w treści tego dokumentu, zamieszczane mają być w treści zgłoszenia celnego, na podstawie którego towary obejmowane będą procedurą celną.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 28 kwietnia 2011 r.