Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE zawiera wykaz poważnych przestępstw umyślnych, które można zakwalifikować jako terrorystyczne. Jednym z takich przestępstw jest podróż zagraniczna w celach terrorystycznych.

Akt opublikowano 31 marca br. w Dz.U.UE.L.2017.88.6. W myśl dyrektywy, przestępstwo terrorystyczne musi zostać popełnione w określonym celu terrorystycznym. Katalog celów o takim charakterze zawiera m.in.: poważne zastraszenie ludności, bezprawne zmuszanie rządu lub organizacji międzynarodowej do podjęcia lub zaniechania działania czy poważne zdestabilizowanie lub zniszczenie podstawowych struktur politycznych, konstytucyjnych, gospodarczych lub społecznych państwa tudież organizacji międzynarodowej.

Jak podkreślono w motywie 12 nowej dyrektywy, ze względu na poważny charakter zagrożenia i konieczność powstrzymania przepływu zagranicznych bojowników terrorystycznych, niezbędne jest uznanie za przestępstwo podróży zagranicznych w celach terrorystycznych, obejmujących nie tylko popełnianie przestępstw terrorystycznych i prowadzenie lub odbywanie szkolenia, lecz także uczestnictwo w działalności grupy terrorystycznej. Ponadto wskazano, że coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa stanowią podróże w celach terrorystycznych na terytorium UE. Państwa członkowskie mogą również zdecydować, czy za przestępstwa należy uznać działania przygotowawcze, które mogą obejmować planowanie lub spiskowanie, i których celem jest popełnienie lub przyczynienie się do przestępstwa terrorystycznego.

Dyrektywa o zwalczaniu terroryzmu wchodzi w życie 20 kwietnia br. i uchyla dotychczas obowiązującą decyzję ramową Rady Dz.U.UE.L.2002.164.3 z 22.06.2002 r.

Małgorzata Sowa-Grajewska

Redakcja Publikacji Elektronicznych WKP