Opinię taką zarząd stowarzyszenia ogłosił w specjalnej uchwale skierowanej do sędziów.
Jego autorzy przypominają, że urzeczywistnianie zasad demokratycznego państwa prawnego stanowi główny cel Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia”. - W imię tych zasad krytykowaliśmy decyzje prokuratorów, naruszające niezawisłość sędziów i sprzeciwialiśmy się zastępowaniu rzeczowego dialogu o kondycji wymiaru sprawiedliwości słowami pogardy - stwierdzają autorzy uchwały. I dodają, że obywatele, sądy i sędziowie znajdują się w kolejnej, krytycznej i przełomowej sytuacji, wyznaczonej przez projekt polityczny, który zakłada podporządkowanie władzy sądowniczej politykom - począwszy od Trybunału Konstytucyjnego po szkolenie aplikantów.
- W tak ważnym momencie Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia” nie może pozostać nieme. Podzielamy oceny wyrażone w uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 16 stycznia 2018 roku i solidaryzujemy się z uchwałami stowarzyszeń sędziów, zgromadzeń sądów powszechnych oraz apelem Krajowej Rady Sądownictwa, które wzywają do powstrzymania się od kandydowania do wybieranej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa - czytamy w uchwale.
Jej autorzy apelują do sędziów o dochowanie roty ślubowania. - Wierzymy, że będziecie wiernie służyć Rzeczypospolitej i stać na straży prawa, a dla pozornego, osobistego prestiżu nikt z Was nie weźmie udziału w naruszaniu ustawy zasadniczej - stwierdzają.
Niezależni prokuratorzy apelują do sędziów, by nie kandydowali do KRS
Sędziowie kandydujący do Krajowej Rady Sądownictwa, pozbawieni wsparcia własnego środowiska, będą reprezentować jedynie partię polityczną, która ich wybrała. Tym samym będą pozbawieni szacunku, wymaganego od członków organu konstytucyjnego - stwierdzają prkuratorzy ze stowrzyszenia Lex super omnia.