Młody człowiek, kończący szkołę ponadgimnazjalną powinien posiadać wiedzę umożliwiającą sprawne funkcjonowanie w nowoczesnym społeczeństwie. Zamiast z cechami języka aktów prawnych, należy go zapoznać z podstawowymi przepisami prawa regulującymi codzienne problemy – powiedział minister.
Realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program edukacji prawnej był tematem dzisiejszego spotkania Ministra z nauczycielami i dyrektorami łódzkich szkół. Na spotkanie zaprosił Ministra Łódzki Kurator Oświaty – dr Jan Kamiński. Jestem niezwykle rad, że miasto Łódź jako pierwsze i jedyne w kraju mogło prowadzić pilotaż tego przedsięwzięcia we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych – stwierdził Łódzki Kurator Oświaty. – Mam nadzieję, że wyniki tego pilotażu posłużą do ułożenia bogatych w wiedzę i umiejętności tez podstawy programowej – dodał.
W trakcie spotkania Minister Krzysztof Kwiatkowski zapewnił dyrektorów i nauczycieli o swoim wsparciu w rozwijaniu edukacji prawnej. Będę rozmawiał z m.in. przedstawicielami lokalnych samorządów, aby także aktywnie włączyli w realizowaną przez nas akcję – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina, że do programu edukacji prawnej jako pierwszy przyłączył się samorząd radców prawnych. W ostatnich tygodniach akcję poparli także m.in.: Rzecznik Praw Dziecka, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie Sędziów „Themis”. W realizację programu zaangażowało się również Wydawnictwo Pedagogiczne „Operon”.
Edukacja młodzieży w zakresie przestrzegania prawa i uświadomienia konsekwencji jego łamania była głównym celem, organizowanych w 2010 r. przez Ministerstwo Sprawiedliwości, spotkań edukacyjnych.
W trakcie blisko 120 spotkań poruszone zostały zagadnienia dotyczące: praw ofiar przestępstw, zapobiegania i zwalczania przemocy wobec dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa w Internecie, obowiązku wynikającego z bycia świadkiem w sądzie oraz problematyki związanej z organizacją i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Młodzież akademicka zapoznała się z prawami i obowiązkami świadków oraz ofiar przestępstw, jak również z procedurami mediacyjnymi, jako alternatywną metodą rozwiązywania sporów. Poruszane zostały również zagadnienia dotyczące zagrożeń, jakie niesie za sobą zażywanie dopalaczy i innych niebezpiecznych dla zdrowia substancji.
Zdaniem uczniów jednym z najciekawszych elementów spotkań była symulacja rozprawy sądowej w sprawie karnej, dotyczącej przestępstwa rozboju, podczas której uczestniczący otrzymali konkretne role do odegrania: oskarżonego, prokuratora, adwokata, świadka czy policjanta. W ten właśnie praktyczny i nowoczesny sposób, młodzież otrzymała solidną dawkę wiedzy z zakresu prawa. Scenariusz spotkań edukacyjnych ukierunkowany był na praktyczną stronę omawianych zagadnień. Każdy z trzech realizowanych programów został dostosowany do potrzeb i poziomu uczestników, odnosząc się do rzeczywistych problemów dziejących się w zakresie omawianego procesu tj. sprawy sądowej czy np. mediacji.
Jak przypomina MS, w Łodzi, w kwietniu tego roku zakończony został pierwszy etap pilotażowego programu praktycznej nauki prawa w szkołach ponadgimnazjalnych. Program zorganizowało Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Krajową Izbą Radców Prawnych. Objętych nim zostało kilka tysięcy uczniów sponad stu klas w Łodzi. Zajęcia prowadziło dwudziestu pięciu doświadczonych praktyków prawa - radców prawnych.