Minister Finansów, w drodze rozporządzenia, określa szczegółową klasyfikację dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Wczoraj, tj. 6 września, została ogłoszona druga już nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. Nr 38, poz. 207).
Przypomnijmy, że dochody oraz wydatki publiczne, jak również przychody oraz środki, o których mowa, klasyfikuje się według: działów i rozdziałów – określających rodzaj działalności oraz paragrafów – określających rodzaj dochodu, przychodu lub wydatku oraz środków, o których mowa. Klasyfikacja ta jest narzędziem technicznym do prezentowania danych, nie stanowi materialnoprawnej podstawy do ustalania i pobierania dochodów oraz do dokonywania wydatków. Podmioty, które tworzą sektor finansów publicznych mogą wykorzystywać tą klasyfikację w planowaniu, rachunkowości i sprawozdawczości, ale według szczegółowości określonej dla tych podmiotów w odrębnych przepisach.
Minister Finansów w związku z zaleceniami pokontrolnymi NIK-u dotyczącymi kontroli realizacji zadań z zakresu międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju w okresie 2008-2010, ale także w celu precyzyjnej identyfikacji wydatków związanych z pomocą zagraniczną, tj. pomocą udzielaną przez Polskę na rzecz innych państw oraz instytucji, funduszy, agend międzynarodowych i pozostałych podmiotów wspierających rozwój społeczeństw innych krajów, w tym wydatków związanych z finansowaniem Oficjalnej Pomocy Rozwojowej postanowił utworzyć rozdział „Pomoc zagraniczna” w poszczególnych działach klasyfikacji budżetowej. Ta zmiana ma umożliwić sytuowanie określonych środków budżetowych, przeznaczonych na realizację pomocy zagranicznej, w tym z zakresu pomocy rozwojowej, w działach odpowiadających określonemu rodzajowi działalności. W celu konsekwentnego stosowania rozdziałów dotyczących pomocy zagranicznej z jednakową numeracją (***79) w dziale 750 – Administracja publiczna uchylony został rozdziału „75060 Pomoc zagraniczna”.
Jednocześnie wskazał w uzasadnieniu nowelizacji, że pod pojęciem „pomocy zagranicznej” rozumiane są wszelkie jednostronne transfery środków (środków pieniężnych, rzeczowych i usług) - dokonywane ze środków publicznych na rzecz wyżej wymienionych podmiotów prawa międzynarodowego - za pośrednictwem, których Polska wspiera te podmioty nie czerpiąc z tego faktu bezpośrednich korzyści. W definicji „pomocy zagranicznej” mieszczą się także wszelkie świadczenia o charakterze edukacyjnym, doradczym, szkoleniowym i innym, jak również koszty administracyjne ponoszone w procesie przekazywania pomocy zagranicznej. Pomoc zagraniczna może być świadczona w formie grantu, pożyczki, kredytu, gwarancji. Katalog form pomocy nie jest zamknięty. Specyficzną postacią pomocy zagranicznej jest pomoc humanitarna, której celem jest udzielanie wsparcia, opieki i ochrony dla ludności, która stała się ofiarą konfliktów zbrojnych, klęsk żywiołowych lub innych katastrof spowodowanych przez naturę lub człowieka. Wsparcie to polega w szczególności na przekazywaniu środków finansowych, pomocy rzeczowej lub podejmowaniu innych, niezbędnych działań na rzecz poszkodowanych (np. działań ratowniczych).
Kolejną zmianą jest utworzenie w wymienionych w określonych działach klasyfikacji budżetowej rozdziału „Działalność badawczo-rozwojowa”, który ułatwić ma planowanie i ewidencjonowanie w częściach budżetowych pozostających we właściwości poszczególnych dysponentów kwot przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową, jak również pozwalającego ministrowi właściwemu do spraw budżetu oraz ministrowi właściwemu do spraw nauki monitorowanie poziomu planowanych środków na powyższy cel, zgodnie z dyspozycją uchwały Rady Ministrów z dnia 28 września 2010 r. w sprawie działań mających na celu konsolidację środków publicznych przeznaczanych na naukę. W celu konsekwentnego stosowania rozdziałów dotyczących działalności badawczo-rozwojowej z jednakową numeracją (***80) uchylony został z działu 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska rozdział „90010 Działalność badawczo-rozwojowa”.
W związku z rozszerzeniem kręgu osób, za które opłacane będą składki na ubezpieczenia społeczne z budżetu państwa zmianie uległo brzmienie objaśnień do rozdziału „75309 Składki na ubezpieczenia społeczne” w dziale „753 – Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne”. Zmiana ta wynika z ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. Nr 45, poz. 235), która stanowi, iż za osobę zatrudnioną przez rodziców w charakterze niani na podstawie umowy uaktywniającej opłacana będzie przez ZUS, z budżetu państwa, składka na ubezpieczenia społeczne od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Nowelizcją rozporządzenia został powołany w ramach działu "754 - Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa" nowy rozdział wydatków na prowadzenie Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako organ sprawujący nadzór nad działalnością PCK obecnie planuje jeszcze wydatki na dotacje celową dla PCK na powyższy cel w dziale „754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa”, w rozdziale właściwym dla pozostałej działalności (75495). Wyodrębnienie tych wydatków w nowopowoływanym rozdziale ułatwić ma proces planowania i wykonywania budżetu w tym zakresie, jak również ma pozwolić na czytelne prezentowanie tego zagadnienia na forum parlamentarnym, głównie w zakresie przygotowań Polski na czas wojny i do niesienia wielokierunkowej pomocy na czas różnorakich katastrof i klęsk żywiołowych.
Z załącznika nr 2 do rozporządzenia uchylony został rozdziału „75647 Pobór podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych”. Zmian związana jest z koniecznością jednolitej ewidencji i rozliczania ponoszonych przez izby i urzędy skarbowe wydatków oraz odzwierciedlenia całej działalności urzędów skarbowych w sposób jednolity w dziale 750. Przedmiotowa zmiana dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego.
Z kolei w dziale „803 – Szkolnictwo wyższe” powołany utworzony został rozdziału 80311 Zadania projakościowe, który umożliwić ma ujmowanie środków finansowych, przeznaczanych od 1 stycznia 2012 r. na zadania projakościowe, tj. na dofinansowanie: jednostek organizacyjnych, którym nadany został status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni posiadających ocenę wyróżniającą na podstawie opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni w zakresie wdrażania systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji, jak również na finansowanie zadań związanych z kształceniem uczestników stacjonarnych studiów doktoranckich prowadzonych w uczelniach niepublicznych oraz finansowanie zwiększenia wysokości stypendiów doktoranckich dla 30 proc. najlepszych doktorantów.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 7 września 2011 r.