Ogłoszony 1 października 2010 r. przez NBP średni kurs euro wyznaczył nowy limit, dla tych podatników, którzy m. in. będą chcieli się rozliczać metodą kasową i składać kwartalne deklaracje podatkowe.

Zgodnie z art. 5a pkt 20 ustawy o PIT (a także odpowiednio art. 4a pkt 10 ustawy o CIT, oraz art. 2 pkt 25 lit. a ustawy o VAT) małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 mln 200 tys. euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 tys. złotych.

Z przywołanych przepisów wynika więc, że status małego podatnika każdorazowo oceniany jest w odniesieniu do jednego roku podatkowego. Dla oceny tego statusu każdorazowo istotny jest tylko poprzedni rok podatkowy, a elementem, który go określa jest właśnie średni kurs euro ogłaszany przez NBP z dnia 1 października.

Średni kurs euro ogłoszony przez NBP na 1 października 2010 r. wyniósł 3,9465 zł. Dla porównania średni kurs euro z dnia 1 października 2009 r. wyniósł 4,2228 zł. Wynika z tego, że limit do uzyskania statusu małego podatnika w roku 2011 r. obniży się o 331 tys. złotych i wyniesie 4 mln 736 tys złotych.

Obniżenie limitu jest z pewnością istotne dla wszystkich tych podatników, którzy chcą skorzystać z rozwiązań prawnych, z jakich mogą skorzystać mali podatnicy. Ustawy o podatkach dochodowych przewidują jednorazową amortyzację oraz kwartalne zaliczki. Z kolei ustawa o VAT stwarza możliwość rozliczania podatku VAT metodą kasową (co oznacza, że obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, po otrzymaniu płatności za wykonane czynności). Poza tym dla małych podatników, którzy wybrali metodę kasową okresem rozliczeniowym jest kwartał, a nie miesiąc.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line