12 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi,  która może sprawić, że już niedługo liczba skarg na bezczynność wzrośnie. Zmiany w prawie spowodują, że droga do ukarania organu za bezczynność będzie szybsza i łatwiejsza niż dotąd. Nowelizacja zakłada, że sąd, uwzględniając skargę strony na bezczynność organu, będzie mógł nie tylko - jak dotychczas - zobowiązać organ do podjęcia określonego działania, ale także nałożyć na niego grzywnę w wysokości do 10-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Przykładowo, w 2010 roku średnie miesięczne wynagrodzenie wynosiło 2 822,66 zł, a więc maksymalna wysokość nałożonej w bieżącym roku kary może wynieść aż 28 226,60 zł.
Kiedy skarga 
Skarga na bezczynność organu administracji publicznej przysługuje stronie postępowania w przypadku, gdy organ nie podjął żadnych czynności w sprawie albo, wprawdzie prowadził postępowanie, ale nie zakończył go wydaniem decyzji w terminie. Jakie są terminy załatwiania spraw?
Terminy załatwienia spraw określa Kodeks postępowania administracyjnego. Co do zasady, załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Już w przypadku przekroczenia przez urzędnika tego podstawowego terminu, stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia do organu wyższego stopnia, lub - jeśli brak jest organu nadrzędnego - wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Bez wcześniejszego złożenia zażalenia lub wezwania, strona nie może wnieść skargi do sądu. Wymóg ten pozostaje aktualny także po Nowelizacji. To, co uległo zmianie, to kształt dalszej procedury. więcej>>