Rozporządzenie (Dz. U. Nr 48, poz. 280) określa wymagania formalne odwołania, sposób wnoszenia odwołania w formie elektronicznej, a także postępowanie z wniesionym odwołaniem. Odwołanie w nowej postaci jest wnoszone bezpośrednio do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, a nie jak dotychczas do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Nowym rozwiązaniem, które ma na celu przyspieszenie postępowań odwoławczych jest możliwość wniesienia odwołania w formie elektronicznej. Odwołanie wraz z załącznikami wnoszone drogą elektroniczną ma być przekazywane do Prezesa KIO za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej udostępnionej na stronie internetowej UZP. Odwołanie wnoszone drogą elektroniczną musi zostać opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (podpisem kwalifikowanym).
Rozporządzenie stanowi również, że przepisy dotyczące rozprawy będą stosowane odpowiednio do posiedzeń, w których dopuszcza się udział stron, świadków lub biegłych. Jak wynika z uzasadnienia do opisywanego rozporządzenia, przyjęcie zasady jednoosobowego rozpoznawania odwołań w pierwszej kolejności na posiedzeniu niejawnym spowodowało potrzebę usystematyzowania w rozporządzeniu zakresu czynności dokonywanych przez skład orzekający Izby na tego rodzaju posiedzeniu, jako niezbędnych czynności formalnoprawnych i sprawdzających.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązujące dotychczas rozporządzenie z dnia 2 października 2007 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań. Czynności dokonane na jego podstawie pozostają w mocy.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line