Komisja "Przyjazne Państwo" w projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk sejmowy nr 3366) złożyła propozycje zmierzającą do przyjęcia w jednym przepisie jednej zasady przeliczania wartości wyrażonych w walutach obcych przy zastosowaniu metody określonej dla przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej, a więc według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu albo poniesienia kosztu albo też poniesienia wydatku lub zapłaty podatku.

W obecnym stanie prawnym szereg przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje kwestie przeliczania na złote wartości wyrażonych w walucie obcej. Różny jest też sposób tego przeliczania. I tak, przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej przeliczane są na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 14 ust. 1a). Także koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (art. 22 ust. 1).

Z kolei przychody uzyskiwane przez osoby nie wykonujące działalności gospodarczej przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11 ust. 3).

W praktyce zdarzały się sytuacje, że bank, z którego usług korzystał podatnik, stosowały, w zależności np. od wielkości kwoty transakcji, statusu klienta, sposobu płatności, różne kursy walutowe. W takiej sytuacjach do końca nie wiadomo było, jaki kurs należy zastosować dla przeliczenia przychodów uzyskanych w walutach obcych. Wątpliwości tego typu ma rozwiązywać art. 11 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie, z którym jeśli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika, stosuje się kurs średni walut obcych ogłoszony przez NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym uzyskanie przychodu.

Propozycje zmian, które będą przedmiotem rozpatrzenia przez Sejm sprowadzają się do ujednolicenia zasad i likwidacji wszelkich wyjątków od stosowania średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień: uzyskania przychodu bądź poniesienia kosztu bądź też poniesienia wydatku lub zapłaty podatku.

 Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line