Jak uniknąć kary za zawarcie niezgodnego z prawem porozumienia?

Czy można uniknąć sankcji za naruszenie prawa konkurencji? Czym jest program łagodzenia kar i jak z niego skorzystać?

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi sankcja finansowa w wysokości nawet do 10 proc. przychodu przedsiębiorcy uzyskanego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Można jednak uniknąć wysokiej kary dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Wystarczy zgłosić się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i dostarczyć dowodów na istnienie kartelu.

Przedsiębiorca nie może być inicjatorem porozumienia ani nakłaniać do udziału w nim. Powinien także jako pierwszy z uczestników zmowy dostarczyć informację o istnieniu zakazanego porozumienia, wystarczającą do wszczęcia postępowania antymonopolowego lub przedstawić dowód umożliwiający wydanie decyzji. Ponadto musi aktywnie współpracować z Prezesem Urzędu w toku postępowania, dostarczając wszelkich dowodów, którymi dysponuje oraz zaprzestać udziału w porozumieniu. Jeżeli przedsiębiorca złożył wniosek jako drugi (lub kolejny) albo był inicjatorem nielegalnych uzgodnień może ubiegać się o zmniejszenie kary.

Dla chcącego skorzystać z programu łagodzenia kar istotne znaczenie ma szybkie podjęcie decyzji - kolejność złożenia wniosku decyduje bowiem o tym, w jakim stopniu kara może być obniżona.

Ubiegający się o objęcie programem mogą złożyć formalny wniosek osobiście w siedzibie Urzędu w Warszawie, pracownikowi UOKiK do protokołu, pocztą, faksem, a także e-mailem na adres: leniency@uokik.gov.pl. W dwóch ostatnich przypadkach niezbędne jest dostarczenie do Urzędu oryginału wniosku w ciągu 3 dni kalendarzowych.

Opracowanie: Justyna Gryczka, RPE WKP

Źródło: www.uokik.gov.pl, stan z dnia 10 maja 2012 r.

Data publikacji: 10 maja 2012 r.