Komisja Europejska zwróciła się do organizacji zrzeszających przedsiębiorców z prośbą o opinię na temat ewentualnego przeglądu dyrektywy w sprawie czasu pracy (2003/88/WE). Jest to kolejne podejście w kierunku kompleksowego przeglądu ww. dyrektywy, po tym jak w kwietniu 2009 r. próba zmiany obowiązujących przepisów utknęła w martwym punkcie.
Tym razem Komisja rozszerzyła zakres proponowanej debaty o kwestie wynikające bezpośrednio z istotnych zmian, jakie zaszły na rynkach pracy w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Obok zagadnień dotyczących zasad stosowania opcji opt-out i zwiększania elastyczności w obliczaniu tygodniowego czasu pracy, Komisja proponuje podjąć dyskusję nt.:
- skutków skrócenia się średniego tygodniowego czasu pracy w UE z 39 godzin
w 1990 r. do 37,8 godzin w 2006 r.,
-  wzrostu udziału osób pracujących w niepełnym wymiarze w stosunku do całkowitej siły roboczej z 14 proc. w 1992 r. do 18,8 proc. w 2009 r.,
- coraz częstszego korzystania z rozwiązań sprzyjających równowadze pomiędzy pracą a życiem osobistym, takie jak elastyczne godziny pracy, systemy „kredytu czasu”, a także wzrost autonomii pracowników i rozwój gospodarki opartej na wiedzy.
W konsekwencji Komisja planuje kompleksowy przegląd obowiązujących przepisów w zakresie czasu pracy, który oparty zostanie na dogłębnej ocenie obecnych przepisów i analizie trudności związanych z ich stosowaniem. W ocenie Komisji przegląd ma również przyczynić się do realizacji celów związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem pracowników, poprawą równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym oraz zwiększeniem elastyczności rozwiązań dla pracodawców i pracowników bez jednoczesnego zwiększania obciążeń administracyjnych przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich firm.