Obecnie wydziały sądów rejonowego i okręgowy w Elblągu znajdują się w trzech lokalizacjach na terenie miasta. Jak poinformowała sędzia Dorota Zientara, do nowej siedziby przeniosą się wszystkie wydziały sądów z wyjątkiem karnych. Wydziały karne pozostaną w budynku przy Placu Konstytucji 3 Maja. Ten budynek sądu sąsiaduje z aresztem śledczym, w którym przebywają podsądni w sprawach karnych. Nowy budynek ma mieć powierzchnię 8,8 tys. metrów kwadratowych, sprawy będą się toczyć w 18 salach w sądzie rejonowym oraz 11 w sądzie okręgowym. Będzie też pomieszczenie dla osób konwojowanych przez policję z aresztów śledczych. W 10-piętrowym budynku zainstalowane zostaną 3 windy, w tym dwie dla petentów. Nowością będą wydzielone strefy dla pracowników i sędziów, niedostępne dla osób z zewnątrz. Budowa sądu ma trwać 48 miesięcy.

Jak powiedziała sędzia Zientara, do końca marca ma zapaść decyzja w sprawie przyznania z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości pieniędzy na budowę elbląskiego sądu. Po przeprowadzeniu procedury przetargowej na wykonanie inwestycji, budowa może się zacząć pod koniec tego roku - dodała. Do tej pory nie wiadomo było, kiedy ruszy budowa, ponieważ sąsiadująca z terenem, na którym miał powstać sąd spółdzielnia mieszkaniowa nie zgadzała się na jego lokalizację. Spółdzielcy protestowali, ponieważ uważali, że w pobliżu planowanego sądu jest zbyt mało miejsca na parkingi, a z chwilą uruchomienia sądu większy będzie ruch samochodów.

Chodziło także o to, że wysoki budynek sądu miałby ograniczać naturalne oświetlenie mieszkań w niższych, spółdzielczych budynkach. Sporna sprawa zakończyła się pod koniec ubiegłego roku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który wydał decyzję korzystną dla inwestora i uznał, że lokalizacja sądu we wskazanym miejscu jest zgodna z prawem.