Zakazane" pytania dotyczyły m.in takich kwestii jak: Czy adwokatura powinna rozważać połączenie z radcami prawnymi? Czy adwokatura powinna starać się zmienić kryteria naboru na aplikację adwokacką? Czy w pozostałym zakresie zasady etyki powinny być rygorystyczne i szybko egzekwowane? Czy prowadzić akcję wizerunkową adwokatury?

Autorzy listu popierają inicjatywę zmierzającą do wzmocnienia adwokatury. Dyskusja jest potrzebna w środowisku. Jednak głosowanie nad "niepotrzebnym" wnioskiem spowodowało atak na próby wywołania dyskusji środowiskowej - piszą autorzy listu adw. Grohman i Stabla. Zdaniem adwokatów ton dyskusji powinien być wyważony i merytoryczny, pozbawiony emocji. 'W naszej ocenie Zespół d.s. opracowania strategii dla Adwokatury powinien kontynuować prace" - deklarują.
Dyskusję nad strategią adwokatury rozpoczęła uchwała zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. We września 2014 r ukazał sie na ten temat artykuł w "Palestrze". Następnym krokiem było powołanie przez NRA zespołu do spraw opracowania strategii adwokatury w składzie:  Maciej Gutowski (przewodniczący), Andrzej Zwara (opiekun), Jacek Trela, Jerzy Glanc, Piotr Kardas, Jacek Giezek, Bartosz Grohman, Piotr Kruszyński.
Zespół miał opracować zestaw zagadnień, o które powinno się zapytać członków samorządu adwokackiego. Ostatecznie przygotowano 16 pytań, które zaprezentowano członkom NRA.
Jak pisze Maciej Gutowski „Z dyskusji dowiedziałem się, że nie wolno pytać adwokatów o imponderabilia adwokatury" - pisze. Byłoby to bowiem sianiem  „niepotrzebnego fermentu". Mówiono też, że nie należy o te sprawy pytać adwokatów, ponieważ „nie znamy odpowiedzi", że „należy odrzucić te pytania i dopilnować, żeby nigdy nie trafiły do przestrzeni medialnej, że o pewnych sprawach dyskutować nie wolno, ponieważ dajemy sygnał, że jesteśmy podzieleni, że strategię powinna przegotować NRA we własnym gronie, a następnie przedstawić ją Krajowemu Zjazdowi Adwokatury".
Ostatecznie, sformułowano wniosek, by „odrzucić pytania zespołu", zrezygnować z nich i nigdy nie wracać. Wniosek został przyjęty, uchwała tej treści uchwalona. Zdaniem dziekana Macieja Gutowskiego w sensie normatywnym uchwała nic nie oznacza, albowiem NRA nie posiada władzy, by zabronić zadawać pytania.