Wydatki firmy na rzecz pracowników z tytułu ich uczestnictwa w imprezie integracyjnej - branżowych zawodach sportowych, w których występują w imieniu i na rzecz swojego pracodawcy nie stanowią dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Tak stwierdził, uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 23 września 2010 r., sygn. ILPB2/415-152/09/10-S/TR.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że spółka, w celu integracji załogi oraz podniesienia poziomu jej kultury fizycznej organizuje zawody sportowe i inne imprezy o charakterze sportowym. Pracownicy biorący udział w tych imprezach oddelegowani do reprezentowania spółki, są jej wizytówką. Imprezy te mają charakter otwarty i udział w nich może wziąć każdy z pracowników. Opłata za imprezę ma formę opłaty zryczałtowanej i nie można konkretnemu pracownikowi przypisać wartości uzyskanych świadczeń, a co za tym idzie brak jest podstaw do ustalenia dla niego kwoty przychodu z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów organizowanych imprez.

Poza tym pracownicy spółki uczestnicząc w organizowanych zawodach sportowych o charakterze branżowym utrwalają i promują wizerunek firmy i nie można wykluczyć, że podejmują w ten sposób działania, dzięki którym może dojść do zwiększenia przychodów spółki. W takiej sytuacji nie sposób przyjąć, że działania pracodawcy zostały poczynione jako nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika i stanowią przychód w myśl art. 12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej, wartość przedmiotowych wydatków na rzecz pracowników z tytułu uczestnictwa w imprezie integracyjnej nie stanowi dla pracowników, przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jolanta Mazur