„Rozlicz PIT we Wrocławiu. Korzystaj ze swoich pieniędzy” – pod takim hasłem od 10 stycznia 2014 r. będzie prowadzona kampania Urzędu Miasta, która ma zachęcić osoby mieszkające i pracujące w stoicy Dolnego Śląska do tego, aby zechcieli składać swoje zeznania podatkowe właśnie we Wrocławiu.

Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej skarbnik Wrocławia Marcin Urban, roczny podatek dochodowy nie trafia w całości do Skarbu Państwa.

„Duża jego część zostaje przekazana do gminy, w której został rozliczony PIT. W przypadku naszego miasta to blisko 48 proc. całości kwoty. Tymczasem we Wrocławiu mieszka około 100 tys. osób, które są zameldowane na terenie innych gmin i tam płacą podatek. W ten sposób pieniądze, które mogłyby wpłynąć na poprawę jakości życia naszych mieszkańców, niestety nie wpływają do budżetu Wrocławia. Chcemy to zmienić i przekonać tych mieszkańców do tego, aby rozliczali się u nas, dzięki czemu będziemy mogli przeznaczyć więcej pieniędzy na inwestycje, edukację, rozwój infrastruktury i komunikacji miejskiej” - podsumował Urban.

Aby skutecznie przyciągnąć podatników do Wrocławia, poprowadzona będzie szeroka kampania informacyjna. Miasto postanowiło także ufundować nagrody, które zostaną rozlosowane spośród wszystkich mieszkańców płacących podatki właśnie w stolicy Dolnego Śląska. Do wygrania będzie rodzinny samochód oraz dziesięć tabletów. Zostaną one rozlosowane spośród osób, które złożą oświadczenie, że płacą podatki we Wrocławiu.

Aby uczestniczyć w losowaniu nagród należy pomiędzy 1 marca a 9 maja 2014 r. zarejestrować się na portalu www.rozliczpitwewroclawiu.pl lub wrzucić wydrukowany i wypełniony formularz do urny loteryjnej w Centrum Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego Wrocławia przy pl. Nowy Targ 1-8. Losowanie nagród odbędzie się w czerwcu.

„Trudno ocenić, o ile dzięki tej kampanii zwiększą się wpływy do miejskiej kasy. Jednak mamy nadzieję, że będzie to przynajmniej o 10 mln zł więcej niż do tej pory. Sądzę, że w kolejnych latach wpływy te będą się zwiększały” - uważa Urban.

Podobne kampanie były już przeprowadzane w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Wrocław, jako pierwsze miasto w kraju planuje rozlosować nagrody wśród swoich podatników.

kwa/ mki/ jbr/