Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Firma wypłaciła ze środków ZFŚS, dla pracowników mających dzieci w wieku szkolnym, wsparcie finansowe na zakup książek i artykułów szkolnych. Środki finansowe w kwocie 200-300 zł zostały przekazane na konto bankowe pracownika w sierpniu 2015 r.

Czy prawidłowo naliczona zaliczka na podatek dochodowy (PIT-4) od kwoty wsparcia przekraczającej 380 zł została ujęta w liście wynagrodzeń za lipiec wypłacanej do 10 sierpnia?

Czy dzień wypłaty świadczenia wiąże się z miesiącem naliczenia zaliczki na podatek odprowadzany do urzędu skarbowego w miesiącu następnym?

Odpowiedź:

Pobór zaliczki powinien nastąpić przy przekazaniu świadczenia podatnikowi.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1998 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) – dalej o.p. płatnikiem jest jednostka obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Płatnik zatem pobiera zaliczkę na podatek od podatnika – może dokonać tego zaś jedynie przy wypłacie świadczenia lub postawieniu go podatnikowi do dyspozycji. Istnieje bowiem ścisły związek czynności poboru podatku z czynnością dokonywania wypłaty (świadczenia) lub stawiania do dyspozycji podatnika. Innymi słowy, czynność pobrania podatku przez płatnika wiąże się z momentem uzyskania przychodu przez podatnika. Ten zaś powstaje w momencie wypłaty lub postawienia do dyspozycji (art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f.).

W praktyce zatem by ustalić datę pobrania zaliczki należy ustalić datę wypłaty świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) – gdy zostało wypłacone w sierpniu, to pobór nastąpił również w sierpniu, a zatem przekazanie może nastąpić do 20 września (art. 42 ust. 1 u.p.d.o.f.). Wcześniej bowiem te pieniądze należały do zasobów ZFŚS.

Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z dnia 26 czerwca 2008 r., IPPB2/415-498/08-5/IŚ.

Paweł Ziółkowski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 25.08.2015 r.