To do rodziców należy uzgodnienie sposobu obliczenia przysługującej im kwoty ulgi na dziecko. Organy podatkowe nie są bowiem uprawnione do ingerowania w osobiste sprawy podatników, rozwiązywania konfliktów pomiędzy rodzicami, a zatem także nie mogą ingerować w sposób podziału kwoty ulgi.
Takie stanowisko przedstawił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie z dnia 8 czerwca 2011 r., DD3/0602/32/KDJ/11/BMI9-7376, LEX nr 80467.
Zgodnie z ustawą o PIT odliczeniu od podatku podlega kwota 92 zł 67 groszy za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym rodzice wykonywali władzę rodzicielską. Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. Jak podkreśla Minister, jeżeli sąd rodzinny, ogłaszając separację bądź rozwiązując związek małżeński nie pozbawia tego prawa jednego z rodziców, to uznaje, że rodzice są zdolni do porozumienia w sprawach dotyczących dziecka. Stąd też w sytuacji, gdy obydwoje rodzice dysponują prawem do wykonywania władzy rodzicielskiej w stosunku do dziecka, to są uprawnieni do korzystania z ulgi. Do nich należy także uzgodnienie sposobu obliczenia przysługującej im kwoty ulgi.
Michał Malinowski