SN: komornik nie podwyższy o VAT opłaty egzekucyjnej
Sąd Najwyższy 7 lipca br. podjął uchwałę, zgodnie z którą określając wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego komornik nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej o stawkę podatku od towaru i usług. SN dodał, że komornicy nie mogą przerzucać obciążeń podatkowych na dłużników i przekraczać maksymalne stawki.
Sąd Rejonowy w Białymstoku zmienił postanowienie komornika sądowego w ten sposób, że uchylił rozstrzygnięcie w zakresie ustalonego podatku VAT w kwocie 8 tys. 426,68 złotych. Kwotę 45 tys. złotych pozostałą do zapłaty zmienił na kwotę 36 tys. złotych. Uznał, że zarzuty dłużników dotyczące zasady obciążenia ich kosztami postępowania egzekucyjnego były bezzasadne, gdyż komornik wszczął postępowanie egzekucyjne zgodnie z wnioskiem wierzyciela oraz w oparciu o przedłożony tytuł wykonawczy.



