A może da się mówić o podatkach prosto i atrakcyjnie? To właśnie idea konkursu pt. „Krótkie filmy o iluzjach podatkowych – TAXMINUTES”. Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Ministerstwo Finansów zapraszają studentów z całej Polski do udziału w konkursie na krótkie filmy o iluzjach podatkowych – www.taxminutes.pl. Zadanie polega na zobrazowaniu pojęć związanych z podatkami w prosty i atrakcyjny sposób za pomocą krótkich klipów filmowych trwających do 90 sekund.

Co to są iluzje podatkowe? Zjawisko opisał włoski ekonomista Amilcare Puviani. Niektórych podatków nie widać (np. podatki pośrednie, VAT), przez co podatnik nie wie, że ponosi ich koszt, albo jest przekonany, że płaci je ktoś inny. Iluzje podatkowe powodują, że podatnicy nie wiedzą, jak przyczyniają się do finansowania kosztów funkcjonowania państwa.

Co to są Taxminutes? To krótkie, maksymalnie 90-sekundowe filmy o tematyce związanej z podatkami, które mogą być nakręcone dowolną techniką – telefonem, kamerą, aparatem.

Filmy konkursowe można zgłaszać poprzez stronę konkursu www.taxminutes.pl do 30 kwietnia. Wystarczy załadować je na stronie internetowej.

„Forma Taxminutes może być dowolna, byleby wyjaśniała wybrany element systemu podatkowego. To może być np. animacja, wywiad w taksówce czy klubie, poklatkowe zdjęcia, sonda, reklamówka, protest, pantomima. Tak by rzeczywiście zwykły człowiek mógł wiedzieć: aha, rozumiem” – mówi dr hab. Aleksander Werner z SGH, współorganizatora konkursu.

Klipy konkursowe mogą nawiązywać do określonych pojęć podatkowych (np. celu opodatkowania, rodzajów podatków, konstrukcji podatkowych, skutków opodatkowania, oszustw podatkowych, unikania opodatkowania, postaw wobec opodatkowania, wpływu podatków na życie społeczne, zjawisk ekonomicznych/społecznych/towarzyszących opodatkowaniu itp.).

„To mogą być fikcyjne historie podatników, którzy przeżywają różne przygody w urzędach skarbowych albo robią dziwne rzeczy, żeby podatków nie płacić. Albo wcale, albo unikają płacenia ich w Polsce. Dla inspiracji na stronie internetowej konkursu przygotowaliśmy pakiet tematyczny i manual do przykładowych scenariuszy” – dodaje dr hab. Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego, współorganizatora konkursu.

Autorów najlepszych filmów wyłoni jury, w którym są m.in. przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz językoznawca Jerzy Bralczyk i reżyser Robert Gliński. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe oraz staże w Ministerstwie Finansów i w mediach patronujących konkursowi. Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w pierwszej połowie czerwca 2015 r.

Konkurs odbywa się pod patronatem medialnym Programu 1 Polskiego Radia, dziennika „Rzeczpospolita”, „Edukacji Finansowej”, serwisu InnPoland.pl oraz „Przeglądu Podatkowego” i wydawnictwa Wolters Kluwer.

Szczegółowe informacje na stronie konkursu: www.taxminutes.pl