Rzecznik Praw Obywatelskich, mając na uwadze ochronę praw podatników, podejmuje działania zmierzające do poprawy jakości stanowionego w Polsce prawa podatkowego i dostosowania go do standardów demokratycznego państwa prawnego. W swoich wystąpieniach kierowanych do ministra finansów Rzecznik apelowała już kilkakrotnie o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do uproszczenia systemu podatkowego.

W swoich wystąpieniach kierowanych do ministra finansów Rzecznik apelowała już kilkakrotnie o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do uproszczenia systemu podatkowego. Między innymi w wystąpieniu z 2 sierpnia br. dotyczącym jakości polskiego prawa podatkowego zwracała uwagę na fakt, że uchwalane przepisy budzą wątpliwości nie tylko co do ich zgodności z Konstytucją, ale niejednokrotnie są one niespójne i wzajemnie wykluczają się z przepisami innych ustaw.

Zdaniem RPO, o braku stabilności prawa podatkowego w Polsce świadczy m.in. ilość modyfikacji ustaw podatkowych w ostatnich latach. Niepokojący jest również pośpiech towarzyszący wprowadzaniu nowych regulacji prawnych, przejawiający się m.in. w wyznaczaniu krótkich terminów na konsultacje społeczne. W konsekwencji wprowadzane są przepisy niejasne dla podatników. Ponadto prawo podatkowe nie wykazuje neutralności wobec procesów gospodarczych, polegającej na tym, aby regulacje podatkowe nie zakłócały przebiegu tych procesów.

Analiza wpływających skarg z zakresu prawa podatkowego, a także wypowiedzi przedstawicieli Komisji Finansów Publicznych, doktryny i praktyków podczas spotkań, w których uczestniczyła Rzecznik, prowadzą do wniosku, że przepisy prawa podatkowego, na skutek częstych, punktowych nowelizacji są mało przejrzyste i niedostosowane do aktualnej sytuacji gospodarczej i konieczne jest ich uporządkowanie